Models Own HyperGel nail polishes

The last couple of years gel effect nail polishes have become very popular, because you can achieve gel look without having to use UV lamps. So far I have shown you 10 Avon Gel Finish polishes and 5 Nails Inc Gel Effect polishes and today I want to show you three Models Own HyperGel polishes. I bought these about a month ago from TK Maxx.

Viimastel aastatel on populaarseks muutunud geel efektiga küünelakid, mis võimaldavad saavutada geellakile sarnase särava tulemuse, ent mis ei vaja UV lampi. Seni on minu blogis kajastust leidnud 10 Avon Gel Finish lakki ning 5 Nails Inc Gel Effect lakki ja täna on kord Models Own Hypergel lakkide käes. 

Models Own HyperGel

HyperGel Coral Glaze is beautiful and very vibrant glossy polish. On my nail you can see two coats of Coral Glaze applied over a coat of OPI Nail Envy. This is perfect polish for summer and this will be one of my this summer’s must-have polishes.

HyperGel Coral Glaze on särav ja kaunis korallitooni lakk. Minu küüntel näete kahte kihti Coral Glaze’i. Tegu on täiusliku suvise küünelakiga ning juba praegu kuulub see kindlalt minu selle suve lemmik lakkide hulka.

Models Own HyperGel Coral Glaze

HyperGel Red Lustre is perfect bright red for someone who loves red polishes. On my nails you can see two coats of Red Lustre applied over OPI Nail Envy.

HyperGel Red Lustre on täisulik erkpunane lakk punaste lakkide austajatele. Minu küüntel näete kahte kihti Red Lustre’t.

Models Own HyperGel Red Lustre

HyperGel Naked Glow is classic beige shade and perfect for those days when you want something modest and non eye-catching on your nails. On my nails you can see two coats of Naked Glow applied over a OPI Nail Envy.

HyperGel Naked Glow on klassikaline beež lakk, mis eriti sobilik puhuks kui küüsi sooviks lakkida, ent samas midagi väga kärtsu ja pilkupüüdvat ka kasutada ei saa. Minu küüntel näete kahte kihti Naked Glow lakki.

Models Own HyperGel Naked Glow

Overall I like Models Own HyperGel nail polishes, because they last on my nails without chipping longer than some other polishes and they have nice glossy finish. I wish they’d dry bit faster, but luckily there are always quick drying top coats that will take care of that problem.

Would I buy more HyperGel polishes? Yes I would 🙂

Kokkuvõttes olen HyperGel lakkidega rahul, sest minu küüntel püsivad nad ilma kulumismärkideta mitu päeva ning neil on kena läige. Muidugi oleks veel parem kui nad küüntel kiiremini kuivaksid, ent õnneks on alati võimalik kasutada kiirkuivataid pealislakke, mis selle probleemi lahendavad. 

Kas ma ostaksin veel HyperGel lakke? Jah ostaksin küll 🙂

15 Comments

 1. Lola Seicento June 16, 2015
  • Leelo June 16, 2015
 2. Ashley June 16, 2015
  • Leelo June 16, 2015
 3. neversaydiebeauty June 16, 2015
 4. Jessica W. June 16, 2015
 5. Marisa June 16, 2015
 6. Phyrra June 16, 2015
 7. MarciaF June 16, 2015
 8. fabulouskath June 17, 2015
 9. honeygirlsworld June 17, 2015
 10. Shortylegsbeauty June 17, 2015
 11. Brooke @ Blushing Noir June 17, 2015
 12. Bailey June 18, 2015

Leave a Reply

268 Shares
Pin98
Share58
Stumble51
+148
Tweet13