e.l.f. Therapeutic Conditioning Lip Balm review

review
Today I have e.l.f. Therapeutic Conditioning Lip Balm review for you. e.l.f. This lip balm comes in three shades – Strawberry Creme, Blackberry Creme and Vanilla Creme. I have the last one – Vanilla Creme. e.l.f. Therapeutic Conditioning Lip Balm costs £1.50/ $1 and in my opinion it is totally worth  trying. 
 
vanilla cream

Information from the packaging

information
 

e.l.f. Therapeutic Conditioning Lip Balm ingredients

ingredients
 

My opinion

e.l.f. Therapeutic Conditioning Lip Balm in Vanilla Creme in clear lip balm and won´t add any color to your lips. It has delicious vanilla scent (fortunately it is tasteless 😀 ). It has nice creamy texture that for some might seem bit greasy. It is really easy to apply it on lips. It really made miracles to my lips when due to cold wind they were very dry and chapped – just after few uses my lips were soft, smooth and well moisturised. I usually apply it on my lips when I go for a walk with my baby (1-2 hours twice a day) and even when there has been cold wind this lip balm has kept my lips in perfect condition.
 
In conclusion this is great essential lip balm and for that price I think it is worth trying. I guess now I will have to order rest of the 2 shades also 🙂
 
 

Eesti keeles

Hei! Täna on mul teile väike arvustus e.l.f ´i ravivast huulepalsamist. See huulepalsam on kolmes toonis: Maasika kreem, aedmuraka ehk pampli kreem ja vanilje kreem. Minul on neist viimane- vanilje kreem, mis on värvitu huulepalsam. Vanilje huulepalsamil on isuäratav vanilje lõhn ning hästi mõnus kreemjas tekstuur, mis mõnele võib tunduda veidi rasvane. 
Minu huultele on seni e.l.f.´i raviv huulepalsam mõjunud väga hästi. Talvel külma tuulega kippusid mu huuled ikka vahepeal ebameeldivalt kuivaks muutuma ja vahel ka katki minema, aga see palsam tegi tõesti imesid, sest peale mõnda kasutuskorda olid mu huuled jälle pehmed ja hästi niisutatud. Kasutan seda tavaliselt oma huultel siis kui lähen lapsega jalutama ( 2x päevas 1-2 tundi korraga) ning isegi kõige külmemate tuultega ei ole mu huuled katki läinud. 
 
Kokkuvõttes on tegu väga hea huulepalsamiga ning 1,5£ / 1,75€ eest on see igatahes väärt proovimist. Eks nüüd tuleb endale siis ka need ülejäänud kaks tooni tellida 😀

5 Comments

  1. MissIncredible April 25, 2013
    • Miss L April 26, 2013
  2. Sana Sadiq April 25, 2013
  3. Arielle April 27, 2013
  4. Painted Earth Skin Care & Cosmetics April 28, 2013

Leave a Reply

3 Shares
Share2
+11
Share
Reddit
Share