Review: Derma E Evenly Radiant Makeup Remover

Derma E Evenly Radiant Makeup Remover
I ordered Derma E Evenly Radiant Makeup Remover in June from one of my favorite online stores iHerb.com. I have been using it over a month and I like it a lot. It actually reminds me of Earth Science Eye Makeup Remover with Chamomile & Green Tea that I used a year ago.
Derma E Evenly Radiant Makeup Remover comes in 118ml/4fl oz bottle. This makeup remover is suitable for all skin types. It is cruelty and paraben-free and eco-friendly. Derma E makeup remover is promised to gently remove all makeup, even waterproof mascara. It is fragrance -free, oil-free and with balanced ph. 
 
Ingredients:
Water (aqua), disodium cocoamphodiacetate, decyl glucoside, glycerin, euphrasia officinalis (eyebright) extract, vaccinium myrtillus (bilberry) extract, allantoin, cucumis sativus (cucumber) fruit extract, panthenol, organic camellia sinensis (green tea) leaf extract(.1%), organic chamomilla recutita (matricaria) flower extract (.1%), xanthan gum, phenoxyethanol, ethylhexylglycerin. 
Derma E Evenly Radiant Makeup Remover has clear gel-like formula. It has very very delicate scent.
Likes & dislikes
What I like about Derma E Evenly Radiant Makeup remover:
– works very well and removes all my eye makeup easily(can´t comment on waterproof mascara since I don´t own any at the moment).
– doesn´t make my skin around the eye area dry after removing makeup
– it has barely noticeable scent
– doesn´t leave my skin oily
– doesn´t irritate my eyes
 
What I don´t like:
– if it gets in eye then it might sting for a second
– takes a little longer (about 30 seconds longer :P) to take off mascara
 
Would I purchase it again?
Yes! I like that it is eco-friendly and removes all my eye makeup (even the heavy Penguin Makeup Challenge looks) easily.
 
Have you tried Derma E Evenly Radiant Makeup Remover or any other Derma E products?
If you haven´t ordered from iHerb.com before then with code ROH837 you can save $5 from your very first order. When your order is more than $40 then with this code you will save $10!
 
 
Eesti keeles ka 🙂
Derma E meigi eemaldaja tellisin ma juunis ühest oma lemmik online poest iHerb.com´st. Olen seda nüüdseks kasutanud üle kuu aja ja tegu on väga hea meigi eemaldajaga. Muide Derma E meigieemaldaja meenutab mulle Earth Science´i rohelise tee ja kummeliga meigieemaldajat, mida ma kasutasin umbes aasta tagasi.
 
Derma E meigieemaldaja on 118ml pudelis. Toode sobib kõigile nahatüüpidele. See on julmusevaba ja ei sisalda parabeene ning on keskkonnasõbralik. Pakendil lubatakse, Derma E meigieemaldaja eemaldab õrnalt kogu meigi sh veekindla ripsmetuši. Toode on lõhnatu, õlivaba ja tasakaalustatud ph-tasemega.
 
Meeldimised ja mitte meeldimised:
Mis mulle Derma E meigieemaldaja juures meeldib:
– teeb oma tööd hästi ja eemaldab meigi kergesti (veekindla ripsmeka eemaldamist kommenteerida küll ei saa kuna ei oma ühtegi hetkel)
– ei muuda silmaümbrust kuivaks
– ei jäta nahka rasvaseks
– väga väga väga õrna lõhnaga
– ei ärrita mu silmi
 
Mis mulle ei meeldi:
– silma sattumisel võib korraks nö torkiva tunde tekitada, mis aga kohe kaob
– ripsmetuši eemaldamine võtab veidikene (no niii umbes 30 sekundit) rohkem aega kui tavaliste meigi eeemaldjatega. 
 
Kas ma ostaksin seda veel?
Jah! Mulle meeldib, et tegu on keskkonnasõbraliku tootega, mis eemaldab edukalt silmameigi (ka need eriti kreisid Penguin Challenge´i meigid :P)
Kas sa oled seda Derma E meigieemaldajat või mõnda teist Derma E toodet kasutanud?
 
Kui sa ei ole varem iHerb´st tellinud siis koodiga ROH837 saad oma esimeselt tellimuselt säästa 5$. Kui su tellimus on suurem kui 40$, siis säästad selle koodiga 10$!

 

2 Comments

  1. amneet November 29, 2014
    • Leelo November 29, 2014

Leave a Reply

17 Shares
Pin9
Tweet5
Share1
+11
Stumble1