Cowshed Cow Pat Moisturising Hand Cream

A good moisturising hand cream is always important. My today’s post is of cruelty-free Cowshed Cow Pat Moisturising Hand Cream. It arrived in my Lookfantastic Beauty Box June 2016 box. I never reviewed that box on my blog because it arrived in July (my July box arrived quicker than the June box 😀 ) and so I just saw no point to post about it that late.

Hea niisutav kätekreem on alati vajalik. Minu tänane postitus on Cowshed Cow Pat niisutavast kätekreemist, mis saabus juunikuises Lookfantastic Beauty Box ilukarbikeses. Minu blogis aga juunkuine #lfbeautybox eraldi postitust ei saanud, sest karbike ise saabus juulis (isegi juulikuine karp jõudis enne seda kohale :S ) ja seega ei näinud ma enam juunikuise karbi postitusel mõtet. 

Cowshed Cow Pat Moisturising Hand Cream

Cowshed Cow Pat Moisturising Hand Cream is 100% vegetarian and cruelty free hand cream, made in England using natural ingredients. It replenishes precious moisture with a blend of chamomile and calendula and pure essential oils of lavender, grapefruit and cinnamon. It is refreshingly scented and absorbs quickly. Cow Pat Moisturising Hand Cream is free from parabens, SLS and petrochemicals.

Cowshed Cow Pat Moisturising Hand Cream comes in a 50ml plastic bottle. It is also available in a 300ml bottle with a convenient pump. The cream itself is white and it has a light texture. This hand cream has rather strong scent which probably isn’t everyone’s cup of tea.

I like that Cowshed hand cream absorbs quickly and it doesn’t leave greasy or sticky residue on my skin. After using this hand cream my skin instantly feels soft and moisturised.

Overall I think that Cowshed Cow Pat Moisturising Hand Cream is a good everyday hand cream. It moisturises dry skin well and keeps my hands soft.

Cowshed Cow Pat niisutav kätekreem on 100% vegan ja seda ei ole testitud loomadel. Kreem on valmistatud Inglismaal kasutades naturaalseid koostisosi. Cow Pat kätekreem aitab taastada naha niiskutasakaalu tänu kummeli ja saialille segule ning lavendli, greibi ja kaneeli õlidele. Kätekreem on värske unisex lõhnaga ning imendub kiiresti. Cowshed Cow Pat niisutav kätekreem ei sisalda parabeene, naftatöötlemise jääkprodukte, sulfaate ega kunstlike värvaineid. 

Cowshed Cow Pat niisutav kätekreem on saadaval kahes suuruses: 50ml tuubis ja 300ml pumbaga pudelis. Kreem ise on valget värvi ning sellel on mõnus kerge tekstuur. Sellel kreemil on üsna tugev lõhn ning seega neile, kellele tugevalt lõhnastatud ilutooted ei meeldi, ei pruugi ka see kreem sobida. 

Cowshed kätekreem imendub kiiresti ning see ei jäta nahka ebameeldivalt kleepuvaks või rasvaseks. Pärast kreemi kasutamist on nahk koheselt pehme ja tundub niisutatud. 

Kokkuvõttes olen Cowshed Cow Pat niisutava kätekreemiga igati rahul ning see on mõnus igapäevaseks kasutamiseks. 

Leave a Reply

32 Shares
Pin26
Share3
+12
Stumble1
Reddit