Make your makeup perfect with Avon Luxe Lavish Powder Bronzer and Temptation Powder Blush

Hi, beauties! Last week I showed you a very good Avon Luxe Silken pressed powder in Fair Silk and my today’s post is of another two Avon Luxe products.

Hei, kaunitarid! Eelmisel nädalal näitasin teile hästi mõnusat Avon Luxe Silken puudrit toonis Fair Silk ning sel nädalal on näitan teile veel kahte Luxe sarja meigitoodet. 

Make your makeup perfect with Avon Luxe Silken Pressed Powder in Fair Silk, Luxe Lavish Powder Bronzer in Warm Glow and Luxe Temptation Powder Blush in Show Stopping Pink

Avon Luxe Lavish Powder Bronzer – Warm Glow

Avon Luxe Lavish Powder Bronzer in Warm Glow comes in a lovely golden compact with a big mirror in the lid. The bronzer itself has bronze shade with tiny golden flakes. When it comes to bronzer then I’m always afraid that maybe it will look too dark or unnatural on me, however, Avon Luxe Lavish Powder Bronzer in shade Warm Glow looks very natural on me and it adds perfect sunkissed contour to my face or to my cheeks. Although, it contains tiny golden shimmery flakes then ,fortunately, it doesn’t make me look like a disco ball 😀 I like that Luxe bronzer is buildable and so you can achieve a lighter or bolder look – just as you desire.

Avon Luxe Lavish päikesepuuder toonis Warm Glow on kenas kuldses karbis, mille kaanes on suur peegel. Päikesepuuder ise on kena pronksja tooniga ning puudris on tibatillukesed kuldsed osakesed. Päikesepuudrite puhul on alati minu suurim hirm see, et minu heleda nahatooni tõttu jäävad nad võibolla mu nahale ebaloomulikult tumedad, aga Avon Luxe päikesepuuder näeb mu nahal välja loomulik. Mulle meeldib, et ta annab mu näole kena, natukene päevitunud kontuuri ja samuti jääb ta kena kui teda kasutada näiteks põsepuna asemel põskedel. Kuigi selles päikesepuudris on kuldsed sädelevad osakesed, siis õnneks nahale kandes ta mind siiski säravaks diskokuuliks ei muuda 🙂 

Avon Luxe Lavish Powder Bronzer - Warm Glow

Avon Luxe Temptation Powder Blush – Show Stopping Pink

Avon Luxe Temptation Powder Blush in Show Stopping Pink comes in an exactly the same compact as the bronzer. In a way, it’s bad because I always have to check the bottom of the box to grab the right product from my makeup drawer. The compact has a big mirror in the lid and there’s also a small brush included. I’m usually not a fan of those applicators and brushes that come with blushes and bronzers, however, this little brush gets the job done pretty well and so I have used it quite a lot.

Shade Show Stopping Pink is light bubble gum pink with tiny golden flakes. This blush shade looks lovely on my skin and it doesn’t look too shiny or glittery, which is good 🙂

Avon Luxe Temptation põsepuna toonis Show Stopping Pink on täpselt samasuguses pakendis nagu eelpool mainitud päikesepuudergi. Karbi kaanes on suur peegel ning lisaks on karbis kaaasas ka väike põsepuna pintsel. Üldiselt ei fänna ma eriti neid meigitoodetega kaasas olevaid applikaatoreid ja pintsleid, ent see väike pintslike on täitsa okei põsepuna peale kandmiseks. 

Toon Show Stopping Pink on hästi kena hele nätsuroosa toon, milles on tillukesed kuldsed osakesed. Minu heledal nahal jääb ta hästi kena ning mulle meeldib, et ta ei jäta mu põski liiga sädelevaks või läikivaks. 

Avon Luxe Temptation Powder Blush - Show Stopping Pink

Overall I’m pleased with both Avon Luxe Lavish Powder Bronzer in Warm Glow and Luxe Temptation Powder Blush in Show Stopping Pink because they are perfect for light skin. I like that they are buildable and last on my skin pretty much all day.

Kokkuvõttes olen nii Avon Luxe Lavish päikesepuudri kui ka Luxe Temptation põsepunaga rahul, sest nad sobivad hästi minu heledale nahale. Lisaks meeldib mulle see, et vastavalt vajadusele saab neid peale kanda kas heledamalt või tugevamalt ning minu nahal püsivad nad enam-vähem terve päeva. 

Avoni toodete ostmiseks pöörduge enda Avoni müügiesindaja poole või kui teil veel ei ole oma Avoni konsultanti, siis külastage Avoni kodulehte www.avon.ee

Avon Luxe Silken Pressed Powder in Fair Silk, Luxe Lavish Powder Bronzer in Warm Glow and Luxe Temptation Powder Blush in Show Stopping Pink

Leave a Reply

61 Shares
Stumble1
+12
Tweet
Share32
Pin26
Share