The Face Shop Pomegranate and Collagen Volume Lifting Eye Cream

Hi, beauties! The Face Shop is Korean skincare brand launched in 2003. My today’s post is of The Face Shop Pomegranate and Collagen Volume Lifting Eye Cream, that I have been using for a month now.

Hei, kaunitarid! Lõpetame selle töönädala veel ühe arvustusega 🙂 Minu tänane postitus on The Face Shop granaatõuna ja kollageeniga pinguldavast silmakreemist, mida olen kasutanud nüüdseks natuke üle kuu. The Face Shop on Korea kosmeetika bränd, kes on tegutsenud alates aastast 2003.

The Face Shop Pomegranate and Collagen Volume Lifting Eye Cream

Untitled

The Face Shop Pomegranate and Collagen Volume Lifting Eye Cream is a rich eye cream that tightens, brightens and moisturises the eye area. It contains pomegranate extract (1%) and marine collagen water (10%). Pomegranate helps to naturally lighten up the skin to get rid of dark circles and discolorations. Marine collagen water increases skin’s resilience and firmness.

You can also use Pomegranate and Collagen Volume Lifting Eye Cream on your neck, breast or any part of your body that needs lifting.

The Face Shop granaatõuna ja kollageeniga pinguldav silmakreem on rikkalik kreem, mis niisutab ja pinguldab silmaümbrust ning muudab selle heledamaks. Selles sisalduv granaatõuna ekstrakt aitab naturaalselt lahti saada tumedatest silmaalustest ning mere kollageen suurendab naha elastsust ning muudab selle pringimaks.

The Face Shop Pomegranate and Collagen Volume Lifting Eye Cream

The Face Shop Pomegranate and Collagen Volume Lifting Eye Cream comes in a 50 ml jar. I like that this eye cream comes with a spatula because this way you don’t have to use your fingers to get the product out of the jar 🙂

The cream itself has light pink color and it has a lovely mild scent. When I read that this cream is rich, then I expected something super thick, creamy and maybe even greasy. However, the texture of this cream reminds me more of a gel. It feels nicely refreshing and moisturising once applied to the skin. Although it absorbs rather fast, then it does leave my skin feeling slightly sticky for a while.

I like that Pomegranate and Collagen Volume Lifting Eye Cream makes my skin nicely soft and smooth. Although I haven’t noticed much effect on my fine lines, then it does seem to make my eye area looking a bit brighter, which is nice 🙂

Pomegranate and Collagen Volume Lifting Eye Cream works well with my makeup. This definitely is a big plus because I can use it as a moisturising cream prior to applying my makeup.

Overall I think that The Face Shop Pomegranate and Collagen Volume Lifting Eye Cream is another good Korean skincare product that can also be used on others areas of your body. My good experience with The Face Shop cream also means that it’s one of those Korean skincare brands that I have to try some more in the future 😛

You can order The Face Shop products from leading Korean cosmetics store Q-Depot.com.

The Face Shop granaatõuna ja kollageeniga pinguldav silmakreem on 50 ml purgis, mis silmakreemi kohta on super suur. Positiivne on see, et kreemiga kaasas on ka väike spaatel, mis võimaldab kreemi hügieeniliselt purgist võtta (ehk siis ei ole vaja näppe pidi purki ronida). 

Kreem ise on roosaka tooniga ning sellel on mõnus lõhn. Kui ma esimest korda kreemi kirjeldusest lugesin, et tegu on rikkaliku kreemiga, siis ma eeldasin, et purgist vaatab mulle vastu midagi super paksu, kreemjat ja võibolla isegi veidi rasvast toodet. Tegelikult on aga tegu pigem geelkreemiga, mis nahal on meeldivalt värskendav ja niisutav. Kuigi ta imendub nahka suhteliselt ruttu, siis natukeseks jätab ta naha siiski veidi kleepuvaks. 

Mulle meeldib, et The Face Shop granaatõuna ja kollageeniga pinguldav silmakreem muudab mu naha mõnusalt pehmeks ja siledamaks ning silmaümbruse heledamaks. Ent erilist efekti silmaümbruses olevatele kortsukestele ma kuuajalise kasutamise järel veel täheldanud ei ole. Samuti on seni see kreem päris hästi sobinud teiste mu meigitoodetega, mis tähendab, et saan seda kasutada meigi all niisutava kreemina. 

Kokkuvõttes on minu arvates The Face Shop granaatõuna ja kollageeniga pinguldav silmakreem järjekordne hea Korea nahahooldustoode. Lisaks võib seda pinguldava ja niisutava kreemina kasutada ka mujal näol või kehal, kohtades mis vajavad veidi ekstra hoolt. 

The Face Shop tooteid saab tellida näiteks Q-depot.com lehelt, mis on juhtiv Korea kosmeetika ja nahahooldustoodete online pood.

q-depot.com banner

One Response

  1. Jacinta Sara August 21, 2016

Leave a Reply

181 Shares
Stumble70
+13
Tweet1
Share8
Pin99
Share