HEMA Warm Honey Exfoliating Face Mask review

Last week I showed you super good Innisfree It’s Real Bija mask and my today’s post is of another face mask. Today I have HEMA Warm Honey Exfoliating Face Mask review for you. I purchased this face mask last year during my trip to The Netherlands and I think it cost around 1€.

Eelmisel nädalal näitasin teile super mõnusat Innisfree It’s Real Bija Mask näomaski ning täna on mul teile järgmine näomaski postitus. Seekordne postitus on HEMA soojast koorivast meemaskist. Selle näomaski ostsin eelmisel aastal Hollandist ja maksis see, kui ma õigesti mäletan 1€.

HEMA Warm Honey Exfoliating Face Mask review

HEMA Warm Honey Exfoliating Face Mask is described as a cleansing & caring face mask. This face mask contains honey and sweet almond oil which will leave skin smooth and soft.

HEMA soe kooriv meemask on kirjelduse järgi puhastav ja hooldav mask. Maskis sisalduvad mesi ja magusa mandli õli jätavad naha siledaks ja pehmeks.

HEMA Warm Honey Exfoliating Face Mask ingredients

HEMA Warm Honey Exfoliating Face Mask review

HEMA Warm Honey Exfoliating Face Mask comes in a 10ml packaging. The mask itself smells incredibly sweet and feels bit sticky once applied to face. When I first read that it is a warm mask then I expected it to be a typical self-warming mask (the one that get warm or hot once applied to skin). However you have to warm this mask in warm water before application. So you first place the package to warm (not hot!) water and keep it there about a minute and then open the package and apply the mask to your face.

The mask is clear and it contains small sugar crystals. Once applied to skin it feels really nice and relaxing. I kept it on my face about 20 minutes and then I rinsed it off with lukewarm water. After using HEMA Warm Honey Exfoliating Face Mask my skin felt nice and smooth. It didn’t feel unpleasantly dry or tight, but I didn’t feel anything special either.

Overall I think HEMA Warm Honey Exfoliating Face Mask is a nice face mask. It did feel nice and relaxing and left my skin nice and smooth, however, it didn’t give this WOW effect. Therefore I probably would not purchase it again.

HEMA soe kooriv meemask on 10ml pakendis. Tegu on maskiga millel on väga isuäratav magus lõhn. Nahale kandes tundus mask natuke kleepuv. Kui ma esimest korda selle näomaski pakendilt lugesin, et tegu on sooja maskiga, siis ma automaatselt eeldasin, et tegu on järjekordse isesoojeneva maskiga. Tegelikult aga tuleb seda näomaski hoopis kõige pealt koos pakendiga hoida soojas vees (mitte kuumas!) umbes minut aega ja siis alles näole kanda. 

Näomask ise on läbipaistev ja selles on tunda suhkrukirstallid. Nahale kandes tekitas ta sellise mõnusa rahustava efekti. Hoidsin enda näol seda maski umbes 20 minutit ning siis loputasin selle maha leige veega. Pärast HEMA sooja kooriva meemaski kasutamist oli mu nägu mõnusalt sile. Nahk ei olnud ebameeldivalt kuiv või kiskuv, aga samas ei olnud ka sellist wow efekti. 

Kokkuvõttes on minu arvates HEMA soe kooriv meemask okay mask. Nahal oli ta mõnusalt rahustav ning pärast selle maha loputamist oli nahk meeldivalt sile. Samas aga ei tekkinud mul selle maski kasutamise järgselt tunnet, et vot seda näomaski ostaksin ma veel.

3 Comments

  1. Elena Kasyan July 7, 2016
  2. Brenda Guardado July 7, 2016
  3. Neha Kaul July 10, 2016

Leave a Reply

11 Shares
Stumble
+11
Tweet
Share9
Pin1
Share