Essence The Velvets eyeshadow & I Love Stage eyeshadow base

Hi beauties! I have already shown you Essence All About Roses eyeshadow palette which is good palette for both daytime and evening looks, and Essence Forbidden Volume mascara which is just amazing! My today’s post is of Essence The Velvets long-lasting eyeshadow and Essence I Love Stage eyeshadow base.

Hei, kaunitarid! Viimase paari nädala jooksul olen teile juba näidanud Essence All About Roses lauvärvi paletti, mis on mõnus palett nii tagasihoidlike kui ka julgemate meikide jaoks ning Essence Forbidden Volume ripsmetušš, mis on lihtsalt suurepärane! Minu tänane postitus on Essence The Velvets kauapüsiv lauvärv ja Essence I Love Stage lauvärvi aluskreem.

Essence The Velvets longlasting eyeshadow and Essence I Love Stage eyeshadow base

Essence I Love Stage eyeshadow base

Essence I Love Stage eyeshadow base is described as a star of the show. I Love Stage eyeshadow base is a multifunctional product that can be used either as a base for a concealer or eyeshadow. Its creamy texture won’t settle in the crease of your eyelid and it helps intensify every eyeshadow and make it last longer.

Essence I Love Stage eyeshadow base comes in a 4ml tube that looks like a lip gloss tube. It has a very good doe-foot applicator. This eyeshadow base is affordable and it works so well! It has nice creamy texture and it helps my eye shadows stay on longer and look more vibrant.

Essence I Love Stage lauvärvi aluskreemi kirjeldatakse Essence koduleheküljel kui show tähte. I Love Stage lauvärvi aluskreem on multifunktsionaalne toode, mida saab kasutada nii peitepulgana kui ka lauvärvi alla. Selle kreemjas tekstuur ei jää lauvakku kinni ning samas aitab see lauvärvil tooni intensiivistada ning sellel kauem peal püsida. 

Essence I Love Stage lauvärvi aluskreem tuleb 4ml tuubis, mis rohkem meenutab huuleläike pakendit. Ka selle kaldusotsaga aplikaator on rohkem huuleläikele kohane, ent sellega toote tuubis võtmine ja laule kandmine on tõesti mugav. Essence’i lauvärvi aluskreem on taskukohase hinnaga ning see töötab tõesti hästi. Sellel on mõnusalt kreemjas tekstuur ning lauvärvid jäävad laule tõesti erksamad ning püsivad kauem peal.

Essence I Love Stage lauvärvi aluskreem

Essence The Velvets 04 You’re The Greytest eyeshadow

Essence The Velvets 04 You’re The Greytest eyeshadow is described as a soft eyeshadow with especially supple texture. The Velvets 04 You’re The Greytest eyeshadow has a lovely soft texture and it is easy to apply and blend. Shade You’re The Greytest is a grey shade with matte finish and it has a good pigmentation. There was almost no fallout during application which is very good! I like that it lasts all day without fading.

Essence The Velvets lauvärv toonis 04 You’re The Greytest on kirjelduse järgi pehme ja õrna tekstuuriga lauvärv. The Velvets lauvärvil toonis 04 You’re The Greytest on mõnus pehme tesktuur ning seda on lihtne peale kanda ja hajutada. Toon You’re The Greytest on kena hall mativiimistlusega lauvärv, millel on hea pigmentatsioon. Hea on see, et lauvärvi peale kandmisel ei pudenenud peaaegu midagi silma alla ning koos lauvärvi aluskreemiga püsib ta peal terve päeva ilma kuhugi kadumata.

Essence The Velvets kauapüsiv lauvärvEOTD / FOTD

For this look I used Essence The Velvets long-lasting eyeshadow with Essence I Love Stage eyeshadow base.

EOTD Essence The Velvets longlasting eyeshadow 04 youre the greytest EOTD Essence The Velvets longlasting eyeshadow and Essence I Love Stage eyeshadow base.

What I used

Face

 • Avon Solution Matte BB Cream in Light
 • Avon Magix Multi-Benefit Illuminator
 • NYX HD Finishing Powder used on my under eye area
 • Avon Luxe Silken Pressed Powder in Fair Silk
 • Avon Ideal Flawless Colour Corrector Pearls
 • Physicians Formula Mineral Wear Mineral Blush in Blushing Glow

Brows

 • Essence Make Me Brow Eyebrow Gel Mascara in 01 Blondy Brows

Eyes

 • Essence I Love Stage eyeshadow base
 • Essence The Velvets single eyeshadow in 04 You’re The Greytest
 • Essence Forbidden Volume mascara

Lips

 • Avon Luxe Shine Brilliance lipstick in Rose With Gold

EOTD Essence The Velvets longlasting eyeshadow and Essence I Love Stage eyeshadow base., essence forbidden volume mascara

Leave a Reply

6 Shares
Pin4
Share1
Stumble1
Reddit
Share