Royal Ascot & my outfit

On Wednesday I had an amazing opportunity to go to Royal Ascot. Royal Ascot is Britain’s most important 5 day race event with more than 300 years of history. It attracts many of the world’s finest racehorses to compete for more than £5.5 milllion in prize money and of course it is a great opportunity to show your style and see fabulous outfits and extraordinary hats and fascinators, and men in their tailcoats and top hats <- something I have so far only seen on TV. And for me it also was a great opportunity to see Her Majesty the Queen 😀 Btw all photos you see in this post were taken with my iPhone 6.

Kolmapäeval oli mul suurepärane võimalus külastada Royal Ascoti võiduajamisi. Royal Ascoti võiduajamistel on rohkem kui 300 aastat ajalugu ning tegu on 5 päevase, Suurbritannia kõige tähtsama võiduajamistega seotud üritusega, kus osalevad maailma kõige paremad võidusõiduhobused. Võisteldakse auhinnafondile, mille suuruseks on rohkem kui 5.5 miljonit naela. Loomulikult on see ka oluline seltskonnaüritus, kus on võimalus end ja oma stiili näidata ning imetleda suurepäraseid outfitte ning jalustrabavaid kübaraid; ja mehi sabakuubedes ja torukübarates <- midagi mida ma seni olen vaid televiisorist näinud. Ja minu jaoks oli see hea võimalus näha oma silmaga ka Inglismaa kuningannat Elizabeth II.

Royal Ascot

Royal Ascot

Royal Procession – Queen Elizabeth II arriving to Royal Ascot.

Kuninganna Elizabeth II saabumas.

Royal Procession

Royal Ascot

The winner of the race.

Ja jooksu võitnud hobune.

Royal Ascot

IMG_1104

Queen Elizabeth II leaving Royal Ascot.

Kuninganna ELizabeth II lahkub.

Queen Elizabeth II leaving Royal Ascot

Sculpture by Gilles Falisse of The Queen’s 2013 Gold Cup winner Estimate.

Gilles Falisse skulptuur kuninganna hobusest Estimate’st, kes võitis kuldkarika 2013 aastal.

IMG_1123

And finally my outfit. I kept my look simple. I wore dress from Monsoon (seen here) which I accessorized with fascinator from Debenhams, Michael Kors Dillon handbag from House of Fraser and bracelets from New Look. I did plan to wear heels for Royal Ascot, but since I was feeling quite under the weather in the morning then I decided to go with ballet flats just feel comfy.

Ja minu seekordne outfit, mille hoidsin lihtsana. Kandsin Monsoonist tellitud kleiti (mida olete näinud siin) ning lisaks fascinatorit Debenhams’st, Michael Kors’i Dillon käekotti ning käevõrusid New Look’s. Algselt oli mul plaanis kanda kõrge kontsaga kingi, ent kolmapäeva hommikul otsustasin erinevate halbade asjade kokkulangemise tõttu hoopis baleriinade kasuks.

my Royal Ascot outfit

Visiting Royal Ascot was an interesting experience. I know nothing about horse racing and so for me that part was kind of boring, but seeing the social life, fashion etc was more my cup of tea. Overall I enjoyed my day and if I could go there again, then I would.

Royal Ascot oli huvitav kogemus. Minu teadmised võiduajamistest on nullilähedased ja seega see osa sellest oli minu jaoks veidi igav, ent näha kogu seda ülejäänud melu ja inimesi oli rohkem minu maitse. Kokkuvõttes oli tegu toreda päevaga ning kui kunagi tulevikus veel peaks tekkima võimalus sinna minna, siis läheksin hea meelega.

I’m linking up with these lovely ladies –> see list here

LINK UP

Rules:

 1. Link up your favorite outfit post of the week (max 2 outfits).  Please only link up outfit posts!  Posts that don’t fit these guidelines (like giveaways or old posts) will be deleted from the link up
 2. Please include a link back to this post within your post
 3. Comment on your host’s blog and visit as many linked up posts as you wish. Don’t forget to comment ?

An InLinkz Link-up


20 Comments

 1. Vanessa June 19, 2015
  • Leelo June 19, 2015
  • Leelo June 19, 2015
 2. Terje June 19, 2015
  • Leelo June 19, 2015
   • Terje June 19, 2015
 3. Skin June 19, 2015
  • Leelo June 19, 2015
 4. j-m June 20, 2015
 5. Doreen's Style Diary June 20, 2015
 6. kellysparklesandshoes June 21, 2015
 7. Holly June 22, 2015
  • Leelo June 22, 2015
 8. Tara June 23, 2015
 9. happinessatmidlife June 24, 2015

Leave a Reply

118 Shares
Stumble13
+150
Tweet28
Share23
Pin4
Share