My Eurovision 2015 Favorites

Even though I don’t consider myself a fan of Eurovision, then it is one of those events I still watch every year. This year unfortunately I totally missed the first semi-final because I had an another event to attend the same evening. I did watch the second semi-final and to tell you the truth I was bit disappointed, because it was pretty boring and there was just three songs I could remember after the program ended.

Well but today is Eurovision final and so I took the time to listen to all competing songs and here are the ones I liked the most.

Kuigi ma ei pea ennast Eurovisioni (ehk siis maakeeli Eurovisiooni) fänniks, siis on tegu millegagi mida ma ikka igal aastal huviga jälgin. Sel aastal jäi mul kahjuks esimene poolfinaal nägemata kuna mul oli teine üritus samal ajal. Teist poolfinaali aga neljapäeval nägin ning pean nentima, et olin pettunud, sest kuidgai väga igav ja üheülbaline oli kõik. Pärast saate lõppu suutsin meenutada vaid kolme kuuldud laulu, mis teistest minu jaoks eristusid. 

Kuna juba täna õhtul toimub aga Eurovisiooni finaal, siis otsustasin kõik finaali jõudnud laulud ära kuulata ning ka teiega oma lemmikuid jagada.

Måns Zelmerlöw – Heroes (Sweden)

Aminata – Love Injected (Latvia)

Nina Sublatti – Warrior (Georgia)

Nadav Guedj – Golden Boy (Israel)

Monika Linkytė and Vaidas Baumila – This Time (Lithuania)

Maraaya – Here For You (Slovenia)

And of course I like Estonia’s song this year so I hope they will do great tonight!

Ja sel aastal meeldib mulle ka Eestit esindav lugu ja ma loodan, et Elinal ja Stigil läheb täna õhtul hästi 🙂

Elina Born & Stig Rästa – Goodbye to Yesterday (Estonia)

So what are your thoughts on Eurovision?

Millised teie lemmikud täna õhtul on ja kellele pöialt hoiate?

One Response

  1. Hanna May 23, 2015

Leave a Reply

21 Shares
Stumble
+13
Tweet3
Share15
Pin
Share