Sports Directi saladused

Ma ei vaata eriti tihti dokumentaalfilme, ent esmaspäeva õhtul sattusin vaatama dokumentaali Sports Direct’st (The Secrets of Sports Direct) Channel 4 pealt <- jah sellest samast sportsdirect.com poodide ketist kust, ma arvan, et iga eestlane on endale midagi ostnud või tellinud ning mille Eestisse tulekut oodati kaua kaua selle soodsate hindade ja supersoodukate tõttu. Ütleme nii, et see dokumentaal oli meil ETVs igal kolmapäeval näidatava Pealtnägija sarnane (isegi saatejuht meenutas Kärmast 😀 ) ja andis hea, liigagi hea pildi sellest, mis tegelikult toimub SportsDirectis.

Alustame siis faktidest mida te võibolla ei tea:

  • Sports Directi sai alguses 1982 ja selle omanik Mike Ashley on biljonär
  • Sports Direct’le kuuluvad sellised firmamärgid nagu Dunlop, Donnay, Slazenger, Everlast, Kangol, Karrimor ja Londsale.
  • Sports Directi omanikule kuulub ka Newcastle United jalgpalliklubi

 

See eelpool mainitud info on ka guugeldades leitav, ent nüüd siis dokumenaalis välja tulnust:

  • Sports Directi välja reklaamitud soodukad ei pruugigi soodukad olla, eriti mis puutub nendesse eelpool mainitud brändidesse, mida pidevalt vähemalt 50% soodukaga müüakse. Nagu selgus dokumentaalist saabuvad Hiinast konteineriga kaubad, millel on juba küljes need samad tuttavad roosad või kollased supersooduka sildid. Ma millegi pärast oma naiivsuses ikka eeldasin, et need sildid pannakse külge kaupadele UK’s mingi aeg pärast toote normaalhinnaga müümist, aga tuleb välja, et ei – kaup saabub juba “soodushinnaga”. Ehk siis soovitus teile filmis nähtu põhjal: kui hakkate suure hurraaga SD’st midagi tellima (eriti puudutab see neid eelpool mainitud SD’le kuuluvaid brände!), siis guugeldage ja veenduge, et tegu ikka on soodushinnaga, mitte aga SD enda soperdusega ja näilise soodukaga.
  • SD laotöötajad on põhimõtteliselt nagu orjad. Vaid üks väike osa töötajatest on tööle võetud töölepingus kindlaks määratud töötundidega. Suur osa töötajaid (nii poolakaid kui ka britte) on aga tööl nö “null -tunni töölepinguga” (zero-hour contract) ehk siis inimesel on küll tööleping, ent tööd talle ei garanteerita, mis tähendab jällegi seda, et kui tööd ehk siis töötunde firma sulle ei paku, siis palka sa ka ei saa. Ehk siis mõni kuu võibolla saad vaid paar vahetust tööd teha ja sellele vastavaid sandikopikaid, teine kuu ehk jagub tööd rohkem … Töötajatele kehtib punktisüsteem, kus iga eksimus tähendab ühte miinuspunkti. Näiteks kaks korda töölt haiguse tõttu puudumist võrdub juba ühe miinuspunktiga ning kuue punktiga töötaja vallandatakse. Ja palk loomulikult on miinimum. (Inglise miinimum on küll Eesti miinimumist tunduvalt suurem, ent ei tasu unustada, et ka näiteks normaalne toit, eluase jms maksavad siin rohkem).
  • SD suured laomüügid ja closing down sale’d (ehk siis kolimis või sulgemiseelsed tühjendusmüügid) on lihtsalt mull. Ehk siis vaatamata sellele, et igal pool on poes väljas suured sildid, mis nagu viitaksid sellele, et kaup on hetkel müügis ERITI soodsa hinnaga, see nii siiski pole ja kõik on ikka need samad vanad “soodukad”. Filmis toodi välja ka näiteks, et SD poodide sulgemiseelsed tühjendusmüügid kestavad tavaliselt mitmeid-mitmeid kuid ning isegi poe enda töötajad ei tea kuna siis pood kinni läheb või kolib, kui üldse kolib. Ja tavaliselt see nö suletud pood kolib lihtsalt natukene teise kohta a’la kaubanduskeskuses kõrvalboksi 😀 ja kaup on ikka müügis täpselt selle sama hinnaga, mis tühjendusmüügi ajal.

Pärast selle filmi nägemist kadus mul ausalt öeldes igasugune isu SD’st midagi osta-tellida. Loomulikult oleks naiivne arvata, et kõik on kena ja ilus, aga lihtsalt kuidagi vastikutunde tekitas minus see dokumenaal – eriti mis puudutab neid “soodushindu” ja nendega vusserdamist. Samas saan ma nüüd tunduvalt paremini aru, miks see nii kalli “tavahinnaga” Karrimor kohati nii kehva kvaliteediga on. Võrreldes näiteks Nike ja Karrimor asjade tavahindu on nad vaat, et samas hinnaklassis, ent kvaliteet on vägagi erinev ja Nike paneb Karrimorile kohati pika puuga ära.

Kui te nüüd arvate, et ma pärast selle filmi vaatamist enam ühtki ostu SD’st ei tee, siis tõenäoliselt te eksite, sest eks ikka vajab mu spordiriiete garderoob vahepeal täiendust ja kui ma mujalt midagi head ei leia ostan ikka lõpuks sealt. Aga nüüd oskan lihtsalt paremini tähelepanu pöörata nende soodustustele ja tavahindadele ning enne ostusooritamist teen veidi rohkem eeltööd.

2 Comments

  1. Maris May 2, 2015
    • Leelo May 2, 2015

Leave a Reply

16 Shares
Share13
Tweet3
Share
Reddit
Share