Nails Inc Gel Effect Uptown

In my Thursday’s nail post I mentioned that last week I purchased a Nails Inc Gel Effect nail polish set from TKMaxx. Today I want to show you the first polish from that set – Nails Inc Gel Effect Uptown. Uptown is a dusky pink/winter pink shade from Nails Inc Autumn 2014 collection.

Teisipäevases Illamasqua laki postituses mainisin, et ostsin TK Maxx’st ka ühe Nails Inc Gel Effect küünelakkide komplekti. Täna näitangi teile esimest lakki sellest komplektist – Nails Inc Gel Effect lakki toonis Uptown, mida kirjeldatakse Nails Inc lehel kui tõmmuroosat lakki. Pärit on see lakk Nails Inc 2014 aasta sügiskollektsioonist.

Nails Inc Gel Effect Uptown

purchased by me; affiliate links

On my nails you can see two thin coats of Nails Inc Gel Effect nail polish in shade Uptown applied over a coat of OPI Nail Envy base coat. I didn’t use any top coat.

I really like the formula of this gel effect nail polish:

  • it is easy to apply
  • won’t look streaky
  • dries quite quickly
  • has glossy finish

Depending on how thick or thin layers you use, Nails Inc Uptown can be a perfect one coater. Since I didn’t use any top coat then unfortunately after 24 hours I saw some tip wear 🙁

Overall I like shade Uptown a lot, because it is perfect pastel pink-nude shade for everyday wear or for those days when I don’t want to or can’t use brighter polishes.

Buy products mentioned in the post here

Minu küüntel näete kahte õhukest kihti Nails Inc Gel Effect lakki toonis Uptown. Aluslakina kasutasin OPI Nail Envy aluslakki ning pealislakki ma seekord ei kasutanud. Mulle meeldib selle geel-efektiga laki juures see, et seda on lihtne peale kanda; see ei jää küüntel triibuline; see kuivab küllaltki ruttu ning see on läikiva lõppviimistlusega.
Kena tulemuse jaoks piisab Nails Inc Uptown’i puhul ka vaid ühest paksemast lakikihist 😉 Kuna ma küüntele seekord pealislakki ei kandnud, siis kahjuks oli esimesi laki kulumise märke näha juba 24 tunni möödumisel 🙁

Kokkuvõttes olen ma Uptown’ga rahul kuna tegu on hea pastelse roosa lakiga, nendeks päevaks kui ei saa/viitsi midagi erksat ja pilkupüüdvat küüntega ette võtta. 

No Responses

Leave a Reply

145 Shares
Pin102
+131
Share10
Tweet2
Reddit