Nails Inc Gel Effect New Oxford Street

1.5 weeks ago I showed you Nails Inc Gel Effect nail polish in Uptown, which was lovely winter pink polish. Today I have another Nails Inc Gel Effect nail polish to show you. Nails Inc Gel Effect New Oxford Street is also from Nails Inc Autumn 2014 collection.

Poolteist nädalat tagasi näitasin teile Nails Inc Gel Effect tõmmuroosat lakki Uptown. Täna aga näitan teile järgmist Nails Inc Gel Effect lakki milleks on New Oxford Street. Tegu on tumeda lillaka tooniga Nails Inc 2014 aasta sügiskollektsioonist.

Nails Inc Gel Effect New Oxford Street

On my nails you can see two coats of Nails Inc Gel Effect nail polish in New Oxford Street applied over a OPI Nail Envy base coat. I did not use any top coat. Even though I applied two layers of New Oxford Street on my nails, then you can get away with just one coat if it is thick enough. I had no problems applying it and the result looked pretty even in just one thin coat. The drying could be better, but oh well you probably can’t have everything. Since I didn’t use top coat then unfortunately I noticed signs on tip wear in less than 24hours 🙁

The shade New Oxford Street is described as a mauve. It is interesting shade, because depending on the light it sometimes looks more brown and sometimes more purple. In my opinion this color looks a bit muddy and I wouldn’t really wear it on my nails on its own, but I think it will be perfect as a base for some nail art.

What I so far like about these Nails Inc Gel Effect nail polishes is that they really have glossy finish and New Oxford Street is no exception – even without top coat it has glossy finish 🙂

Minu küüntel näete kahte kihti New Oxford Streeti. Aluslakiks kasutasin OPI Nail Envy’t ning pealislakki ei kasutanud. Kuigi mina kandsin enda küüntele kaks õhukest kihti New Oxford Streeti, siis tegelikult oleks piisanud ka ühest paksemast kihist. Laki peale kandmisel probleeme ei olnud ning tulemus nägi suhteliselt ok ja ühtlane välja juba vaid ühe õhukese lakikihiga. Nails Inc Gel Effect lakk toonis New Oxford Street võiks veidi kiiremini küüntel kuivada, ent õnneks kuivamisaeg poolt päeva ka ei võtnud 😀 Kuna ma pealislakki ei kasutanud, siis oli kahjuks esimesi kulumismärke küüne otstes näha juba vähem kui 24 tunni möödumisel. 

Nails Inc Gel Effect küünelakki toonis New Oxfrod Street kirjeldatakse Nails Inc lehel kui lillakat toonid. Tegu on huvitava lakiga kuna sõltuvalt valgusest on ta kas lillakas või hoopis pruun. Minu jaoks on tegu nö mudase värvitooniga ning seega enda küüntel ma seda niisama ei kannaks, ent küünemaalingule põhjaks sobib ta hästi. Nails Inc Gel Effect lakkide puhul on lubatud läikivat lõppviimistlust ning New Oxford Street ei ole selles suhtes erandiks – lõpptulemus on läikiv ning seda ilma igasuguse pealislakita.

2 Comments

  1. Jacquelyn Ward April 14, 2015
    • Leelo April 14, 2015

Leave a Reply

347 Shares
Stumble
+11
Tweet6
Share41
Pin299
Share