Warm and comfy outfit

My mom and mr.R´s mom are visiting us for Christmas and yesterday we showed our moms Oxford. It was lovely day and sun was shining. Today I´m showing you my warm and comfy outfit that I wore yesterday. Even though it was a sunny day then it didn´t feel very warm and so my parka from New Look was just perfect piece to wear.

Minu ja mr.R´i emad tulid meile jõuludeks külla ning eile külastasime koos nendega Oxfordi. Mina olin seal teist korda ja mr.R oli seal juba viiendat või kuuendat korda. Päev oli kena ja päikesepaisteline ja täna siis näete, mida ma eile kandsin. Kuigi ilm oli eile päikesepaisteline, siis oli ikka kuidagi jahe ja seega minu New Look´st ostetud parka oli väga sobiv ja mõnus. 

Warm and comfy outfit

Purchased by me; PR Sample; Affiliate Links

Warm and comfy outfit

Oxford was lovely and since it was Christmas Day then it was so peaceful and only some tourists were wandering on the streets. Of course the downside of this was that most places were closed and so we weren´t able to  visit all the places we had planned to visit 🙁

Oxford oli kena ning kuna tegu oli jõulupühaga, siis oli linn nii vaikne ja tühi ning vaid mõned üksikud turistid olid vaatamisväärsustega tutvumas. Jõulupüha negatiivne külg oli muidugi see, et ka enamus kohti olid seega suletud ning seega me ei saanud külastada kõiki planeeritud kohti. 

Warm and comfy outfit

 What I wore

  • Navy Faux Fur Trim Hooded Longline Parka from New Look
  • Esprit jeans
  • Clarks Merryn Trail ankle boots
  • Fiorelli Courtney bag
  • purple leopard scarf from Asos
  • Polaroid sunglasses
  • black leather gloves

One Response

  1. Myrabev December 26, 2014

Leave a Reply

168 Shares
Stumble53
+147
Tweet18
Share32
Pin18
Share