EOTD/FOTD: Wild About Beauty Creme Eyeshadow

In my month of August Birchbox I received one full size product – Wild About Beauty Creme Eyeshadow in 04 Matilda. Today I´m showing you look where I used this eyeshadow for my lids and also as an eyeliner.

Minu augustikuises Birchbox´s (kes ei tea millega tegu, siis infoks, et tegu on igakuise ilukarbikesega. Igas Birchbox´s on 1 täissuuruses toode ja 4-5 testrit) oli täissuuruses tooteks Wild About Beauty kreemjas lauvärv toonis 04 Matilda. Täna näitan teile meiki eelmisest nädalast, kus seda kasutasin kogu laul + ka lainerina ripsmepiiril.

Wild About Beauty Creme Eyeshadow in 04 Matilda

Wild About Beauty Creme Eyeshadow in Matilda is described as long-lasting, satin finish cream eyeshadow in a soft metallic shade. Perfect to wear on its own or applied over powder eyeshadow for a more dramatic effect.

Matlida is lovely brown creme eyeshadow with some shimmer. It is nicely pigmented and easy to apply. It stayed  on my lids pretty nicely and worked well as an eyeliner, too. For this look I combined it with Dermacol Eyeshadow base and it seems that these two don´t work very well together, because the eyeshadow started creasing pretty quickly. So I recommend using very good eyeshadow primer with this one.

Wild About Beauty kreemjat lauvärvi toonis 04 Matilda kirjeldatakse kui kauapüsivat, stiinja viimistlusega kreemjat lauvärvi, millel on pehme metaljas toon. Sobilik kanda omaette või siis kanda tavalise lauvärvi peale saavutamaks dramaatilisem effekt.

Matlida on kena pruun kreemjas lauvärv, mis sisaldab ka veidi sädelust. Lauvärv on hästi pigmenteeritud ning lihtne peale kanda. Laugudel püsib ta üldiselt hästi ning minu toimis ka lainerina. Selle meigi jaoks kasutasin Wild About Beauty lauvärvi all Dermacoli lauvärvi aluskreemi ning tundub, et need kaks väga hästi omavahel ei sobi, sest lauvärv kippus üsna varsti laul olevatesse kortsukestesse kogunema. Seega soovitan kindlasti selle lauvärviga kasutada väga head praimerit (hetkel ma veel küll ei tea millist 😀 ). 

eotd with Wild About Beauty Creme Eyeshadow in 04 Matilda Wild About Beauty, MAC, Gleam by Melanie Mills, e.l.f., Physicians Formula

What I used

  • e.l.f. Tinted Moisturiser SPF20 in Nude
  • e.l.f. Under Eye Concealer & Highlighter in light/glow
  • Physicians Formula Mineral Wear Mineral Veil in Translucent
  • bronzer from from e.l.f. Contouring Blush & Bronzing powder
  • MAC blush in Modern Mandarin
  • e.l.f Eyebrow Kit in Light
  • Dermacol Eye Shadow Base
  • e.l.f. Custom Eyeshadow in Ivory (review here)
  • Wild About Beauty Creme Eyeshadow
  • ModelCo Power Lash Mascara
  • Gleam Lip Radiance by Melanie Mills in Up Against the Wall (review here)

14 Comments

 1. litfromwithin9 October 3, 2014
 2. jmelee1221 October 3, 2014
 3. Erika October 3, 2014
 4. Sheila October 3, 2014
 5. Brooke Pakulski October 3, 2014
 6. Phyrra October 3, 2014
 7. makeupbylaurag October 4, 2014
 8. glamorable October 4, 2014
 9. Caden October 4, 2014
 10. fabulouskath October 4, 2014
 11. honeygirlsworld October 4, 2014
 12. Cindy (Prime Beauty) October 5, 2014
 13. Lisa Heath October 5, 2014

Leave a Reply

180 Shares
+169
Stumble61
Share22
Pin17
Tweet11