Kõik müügiks!

Sorry, but this post is in Estonian only this time, but if you want to know about what it is then you can always use a google translate 😉
Selle kõik müügiks postituse kirjutamist alustasin ma tegelikult kunagi jaanuaris-veebruaris, kui otsisin väikesele mr.R´le kevadeks kombet ja komplekti erinevatest müügigruppidest ja netilehekülgedelt. Lisaks veel suutis kohaliku väikelinna FB müügigrupis mingi tibin enam-vähem  iga päev hiilata oma “geniaalsete” müügikuulutustega, mille puhul mul tekkis iga kord küsimus, et kas tšikk ikka algkoolist on kaugemale jõudnud.

Õigekiri

Ma ei eelda, et müüja oleks eesti filoloogi haridusega ning kasutaks vaid kirjakeelt kuid mingi  elementaarne eestikeele oskus võiks ikka olla. Siin all ma kusjuures ei mõtle neid, kes emakeelena eestikeelt ei räägi ning seega selletõttu vigu teevad,  vaid hoopis neid kelle puhul tundub, et eestikeele tundidesse pole nad vist neverever jõudnud. Või kuidas teisiti peaks seletama seda, kui inimene ei suuda isegi punkte ja suuri algustähti kasutada ning tema müügikuulutuse tekst on umbes selline:
“tere vaike kapitühjendus kõik asjad terved ja korralikud vastan küsimustele vaata ka mu teisi kuulutusi pakkekulu 10senti” Tõsiselt? Kas on raske mingid lause moodi asjad kujundada sellisest sõnade jorust?
Tom-Hanks-Saying-Really
Lisaks võiks inimene, kes tegeleb millegi müümisega teha endale selgeks sõnade müüa ja müüja vahe. Müüja on siis nimelt see, kes müüb ning müüa on mingi kaup. Et siis jah norin küll kui keegi kirjutab stiilis “Müüja õunu. 1€ kilo.” Ja no vana klassika on juba oksion, laovärvid, bluus, pluuse (ainsuses pluusi mõeldud), ekspressomasin jne jne jne…. Soovitus: Kui sa ei ole kindel, kuidas sinu poolt pakutava eseme nime õigesti kirjutatakse, siis kasvõi guugelda seda nimetust ja vaata, mis tulemuse saad. Samuti on olemas internetis õigekeelsussõnaraamatud.
Lisaks soovitaks enne Avalda või lisa kuulutus nuppu vajutamist kuulutuse teksti korra ka läbi lugeda 🙂

Pildid

Mina isiklikult isegi ei vaata kuulutusi, millel ei ole juures pilti ning samuti ei hakka ma kunagi süvenema kuulutusse, mille juures on pilt, millest ei saa mitte midagi aru. Samuti ei jäta head muljet ja ei tekita usaldusväärsust, kui kuulutuse juures on küll toote pilt, aga SEE EI OLE konkreetselt TEIE POOLT MÜÜDAVAST TOOTEST! Kui soovid midagi müüa, siis usu mind, nadi telefonikaamera või veel hullem arvuti veebikaameraga tehtud pildid EI SOBI! (kui teil muidugi ei ole mingi eriti kvaliteetse kaameraga mobla). Mina tahan müügipakkumise juures oleval pildil näha pakutavat toodet võimalikult selgelt ja arusaadavalt. Sorry, aga udukogu või pilt, mis on nii tilluke, et sealt ei saa arugi, millega tegu on, ei lähe mitte.
kõik müügiks
See ei tähenda seda, et te peaksite profifotograafi kutsuma või kalli aparaadi soetama, aga ehk mõni sõber saab korraks laenata vähe kobedama kaamera, et paremad pildid saaks teha. Ja alati on olemas tasuta netis kasutavad (nt picmonkey.com) või allalaaditavad programmid (nt Picasa), kus saab vajadusel muuta pilti selgemaks ja teravamaks!

Kui enda poolt müüdavat toodet pildistate, siis palun vaadake ka seda, mis jääb pildile taustaks. Ma ei soovi näha teie sassis voodit või elutuba või katkist tapeeti või musta vaipa…

kõik müügiks

Siin siis teile näide minu jaoks halvast pildist: udune, taustaks sassis voodi, kortsus top jne

Pildi tausta võiks valida võimalikult neutraalse, mis aitaks välja tuua toote enda. Kui eseme pildile paigutamise oskus kiita pole, siis võib ju alati fototöötlusprogrammis üleliigse tausta ära lõigata.
Pange kuulutuse juurde võimalusel rohkem kui 1 pilt. Näiteks riiete puhul pilt eest ja tagant ja no hea oleks kui ka nö modelli seljas pilt oleks (aga see pole primaarne). Mina tavaliselt teen müüki minevatest asjadest ikka väga palju pilte, muutes võtte režiimi, pildistamisnurka, valgustust jne, et lõpptulemuseks tuleksid võimalikult tõetruud, detailsed ja informatiivsed pildid.
Aa ja juhul kui maja või korterit müüte, siis võiks samuti ikka suurema segaduse likvideerida, enne kui pilte hakkate tegema või maakleril teha lasete. Selle all ma ei pea muide silmas seda, et müüdav või üürile antav kinnisvara peaks välja nägema nagu kuskil Kauni kodu võistlusel, aga räpane ja narmendav tapeet, sassis voodid ja toad, pesemata mustad nõud kraanikausis jms teile kindlasti kasuks ei tule.

Müüdava kauba välimus ja seisukord

Mingisugune kriitika meel võiks ikka ka olla müüdavate asjade välimuse ja korrasoleku suhtes. Eelmise aasta lõpus jagati päris usinalt FB´s ühte pilti, kus müüdi (rõhutan müüdi!) müüja sõnade kohaselt retroliku välimusega kingi, mida on küll kantud, aga on muidu igati tiptop korras. Ojeeee…. ma arvan, et ma sain tollest pildist trauma tõenäoliselt tükiks ajaks. Ma ei ole selliseid ära lööberdatud jalanõusid veel näinud, kui nood olid. Ja müüja tõsimeeli müüski neid ja hinnaks oli vist a´la 5 või 10€ või midagi sinnakanti. Õudne! Ehk siis eelneva näite point oli,  et kui juba sulle endale jalanõud /või riided kandmiseks liiga nartsuks on kantud, siis miks sa küll arvad, et keegi tahab neid osta? Aga noh samas, kui kohati kiputakse meil ka abivajajatele annetama musti ja katkisi riideid, mille koht on prügimäel, siis mis ikka tahta. Kõik müügiks!
Müüdavad riided sh lasteriided võiks ka ära pesta. Ma tõesti ei soovi osta oma lapsele teise ringi kombet, millel on peal veel eelmise kasutaja poolt tekitatud poriplekid ja taskus kohaliku liivakasti liiv! Samuti oleks soovitatav müüdavast riideesemest korra triikrauaga üle käia – tulemus on kohe kenam ning suurem võimalus on ka kaubast lahti saada. Juhul kui olete juba eseme müüki pannud, siis oleks tore, kui seda enam ise siiski edasi ei kasutaks (korteri, auto puhul ma seda küll ei eelda). Näide sellest kevadest, kui Facebookis üks ema kurtis, et ostis mingist ostan/müün grupist lapsele jope. Müüja tehtud pildil (millel ilutses kuupäev aasta algusest) nägi jope kena ja korralik välja, ent kohale jõudis talle pakis plekiline ja määrdunud ese, millel veel liivgi taskutes – ehk siis müüja tegi jopest pildi, pani müüki, aga enda lapsel lasi seda rõõmsalt edasi trööbata. Küsite, et milles probleem? No selles, et selle asja edasi kasutamise käigus tekib siiski kulumine ja sel juhul ei ole toode enam ju nende omadustega, millel on ta pildil ja kirjelduses.
Seoses kauba välimusega meenub mulle veel eelmisest suvest üks müügikuulutus osta.ee´st, kus müüdi lauda (täiesti tavaline laud, mitte mingi antiik vms), millel oli puudu 2 jalga, ühel veel alles oleval lauajalal olid märgid nagu oleks see kuskilt tulest läbi käinud ja tagatipuks polnud enam lauaplaatki terve kuna seda oli vist mingi masina alusena kasutatud. Tõsiselt? Keegi müüb sellist lauda? Tegu oli välimuse järgi ikka ehtsa lõkkematerjaliga, mitte tõsiselt võetava “väikeste vigadega” lauaga.

Kauba kirjeldus

Ehk siis palun investeeri mõõdulinti! Jah ka riide esemetele ning jalatsitele paluks juurde panna ise mõõdetud mõõdud. Näiteks jalatsitele sisetallapikkus. Miks? Sest näiteks erinevate firmade sama suurus ei pruugi päriselus üldse mitte sama suur olla. Jalatiste puhul oleks hea veel kui oleks ka kontsakõrgus ning platvormide puhul talla paksus. Saabaste puhul sääre kõrgus ja ümbermõõt ülevalt.
Ka riiete puhul tuleks siiski natuke vaeva näha ja mõõdulinti kasutada, sest jällegi erinevate firmade M suurus ei ole mitte sama suur. Mõõdud tuleks võtta venitamata tootelt (alati võite ka juurde lisada, et venib kuni ….).
Pluuside,jakkide, jopede, kleitide puhul kindlasti rinnaümbermõõt ning pikkus (seljalt mõõdetud) ja hea oleks kui ka kaenlaalt, varrukapikkus (nii õlaõmblusest kui ka kaenlaalt).
Pükstel KINDLASTI sisesääre pikkus! Kuna mina nt olen ise 175cm pikk, siis on sisesäärepikkus see, mida ma alati esimesena vaatan. Osad panevad pükste küljepikkuse, kuid kuna erinevate pükste ülemine osa on erineva  pikkusega, siis säärepikkust mulle see mõõt kahjuks ei ütle.  Lisaks siis puusaümbermõõt ning ka nö vööümbermõõt ehk siis ülemise serva ümbermõõt. Paha ei tee ka eest ja tagant hargmiku kõrgus.
Lisaks võiks kaubakirjelduses olla välja toodud toote materjal ning juhul kui tegu on kasutatud asjaga, siis ka selle puudused. Kui ikka on pluusil plekk, katkine õmblus, mingi auk vms, siis oleks viisakas see ära mainida nii, et ostja teaks, mida oodata. Olen ise kunagi sellise topi otsa sattunud, mis pidi kirjelduse järgi olema heas korras, puhas ja terve, ent millelt ma millegi pärast ikkagi pleki leidsin.

Hind

Enda kasutatud asja eest ei tasu ulme hinda küsida, eriti veel kui sellel on puudused. Suht masendav on vaadata näiteks laste õueriiete pakkumisi, kus üsna ära kantud ja kulunud välimusega Lenne või Huppa eest tahetakse saada 20+€. Jah ma saan aru, et tegu on (üldjuhul) kvaliteetse firmaga, aga no tõesti mingi kriitikameel võiks ikka olla.

NPH-dissapoint

Pakkekulu

Õnneks viimasel ajal ma enam selliseid lisasid ei ole märganud müügikuulutuste juures, aga…. Juhul kui te tõesti pakite kauba turvaümbrikusse vms, siis minugi poolest lisage see kulu ka juurde, ent kui te kasutatud asja pakite X poe kortsus kilekotti, siis on küll juba igasuguse pakkekulu jaoks eraldi raha võtmine naeruväärne!

2 Comments

  1. Piia September 30, 2014
    • Leelo September 30, 2014

Leave a Reply

13 Shares
Stumble1
+11
Tweet10
Share1
Pin
Share