Avon Gel Finish nail polish in Fabulous

Hi! Today I am showing you Avon Gel Finish nail polish in Fabulous. This is very very pretty shade, but one reader had warned me that its takes forever to dry completely. Well I applied it on my nails on Monday night and  so at the moment it has been on my nails for 48 hours …

Hei! Täna näitan teile Avon Gel Finish lakki toonis Fabulous. Tegu on hästi hästi ilusa erksa tooniga, ent kuna üks mu blogi lugeja mainis, et selle kuivamisaeg on piiiikkkkkk, siis ma lükkasin selle katsetamist muudkui edasi. Igatahes kandsin selle enda küüntele esmaspäeva õhtul ja praeguseks hetkeks on see mu küüntel olnud 48 tundi ….

Avon Gel Finish nail polish in Fabulous

 On my nails you can see one coat of Avon Gel Finish nail polish in Fabulous. I did not use base coat nor top coat.

Minu küüntel näete ühte kihti Avon Gel Finish küünelakki toonis Fabulous. Seekord ei kasutanud ma ei pealis- ega ka aluslakki.

Avon Gel Finish nail polish in Fabulous swatches

 As you can see Avon Gel Finish nail polish in Fabulous gives nice opaque result in just one coat. The formula was good and very easy to apply on my nails. I advise not taking too much nail polish on the brush, because it easily floods the cuticles. The drying time luckily wasn´t very bad. One coat of Fabulous was completely dry in less than 5 minutes. Today I added second coat of Fabulous on my nails and unfortunately it does take forever to dry (just as my reader said). So I do suggest using some quick drying topcoat  if you apply more than 1 coat of Fabulous to your nails. As I mentioned before, I have had it on my nails for 48 hours now and there is visible tip wear on half of my nails

Nagu näete annab Avoni Gel Finish lakk toonis Fabulous kena läbipaistmatu tulemuse juba vaid 1 lakikihiga. Lakk ise oli veidi vedelapoolsem, ent samas oli teda küüntele kerge kanda. Soovitan kindlasti korraga lakipintslile mitte liiga palju lakki võtta, sest üsna kergelt kippus ta nä küünenahkasid üleujutama. Ühe lakikihi kuivamisaeg oli üsna ok. Lakk mu küüntel oli täiesti kuiv vähem kui 5 minutiga. Täna aga kandsin küüntele ka teise kihi lakki ning selle kuivamine võttis küll terve igaviku :S Ehk siis kui soovite kasutada rohkem kui ühe kihi Avon Gel Finish lakki toonis Fabulous, siis soovitan kindlasti kasutada ka mingit kiirkuivatavat lakki või spreid. Nagu ma juba varem mainisin on Fabulous mu küüntel olnud 48 tundi ja nüüdseks on lakk pooltel küüntel hakanud nähtavalt küüneotsast kuluma.

Avon Gel Finish nail polish Fabulous swatches

 Avon Gel Finish küünelakke saab osta Avon´i konsultantide kaudu. Valikus on 24 tooni. Minul on neist olemas 10 tooni (Sheer LoveParfait Pink, Fabulous, Sterling, Lavender Sky, Purplicious, Limoncello, Glimmer, Royal Vendetta ja Envy). 

2 Comments

  1. anni June 4, 2014
    • Leelo June 5, 2014

Leave a Reply

80 Shares
+137
Pin30
Tweet9
Share4
Reddit