Avon Gel Finish nail polish in Envy

Time for another Avon Gel Finish nail polish review. Today I am showing you dark green Avon Gel Finish nail polish in Envy.
Aeg järgmiseks Avon Gel Finish küünelaki postituseks. Täna tahan teile näidata tumerohelist Avon Gel Finish lakki toonis Envy.

Avon Gel Finish nail polish in Envy

On my nails you can see two coats of Avon Gel Finish nail polish in Envy. I did not use base or top coat nor quick drying sprays.
Minu küüntel näete kahte kihti Avon Gel Finish lakki toonis Envy. Kasutatud ei ole alus ega ka pealislakki või kiirkuivatavt lakki või spreid.

Avon Gel Finish nail polish in Envy swatches and review Avon Gel Finish nail polish in Envy swatches

Avon Gel Finish nail polish in Envy is, as I mentioned before, dark green nail polish. As you can see from the photos above, it contains tiny shimmering particles and so it looks gorgeous in sunlight. The formula of this one was pretty good. The application was also easy and I had no problems with removing it from my cuticles. It looked opaque in one coat and the first coat of nail polish was try in couple of minutes. For the best result I do recommend adding second coat of nail polish, too, because the shimmer comes out in two coats much better than in one. Tip wear? Well I did notice some tip wear on the second day, but not much.
In conclusion this is one of my favorite Gel Finish nail polish because its formula. For summer, the shade Envy is a bit too dark but for fall it will be perfect!

Avon Gel Finish küünelakk toonis Envy, nagu ma juba eelpool mainisin, on tumeroheline küünelakk. Nagu piltidelt näete sisaldab see lakk tillukesi sädelevaid osakesi ning seega päikese käes näeb see küünelakk eriti kaunis välja. Selle Gel Finish laki koostis on üsna hea. Peale kanda oli seda lihtne ning samuti polnud probleeme selle eemaldamisega küünenahalt kus vaja. Tulemus oli läbipaistmatu ja ühtlane juba ühe kihiga ning samuti oli lakk küüntel kuiv paari minutiga. Parima tulemuse saavutamiseks soovitaksin siiski küüntele kanda kaks kihti Envy´t, sest siis tuleb sädelus eriti hästi esile. Kulumine? Õrnalt oli kulumist nöha teisel päeval, aga see oli tõesti peaaegu märkamatu.
Kokkuvõttes on Envy Gel Finish lakkidest üks minu lemmikuid, just oma koostise poolest. Suveks on see toon küll veidi liiga tume, ent sügiseks on see vägagi sobilik.

 Avon Gel Finish küünelakke saab osta Avon´i konsultantide kaudu. Valikus on 24 tooni. Minul on neist olemas 10 tooni (Sheer LoveParfait Pink, Fabulous, Sterling, Lavender Sky, Purplicious, Limoncello, Glimmer, Royal Vendetta ja Envy). 

2 Comments

  1. anni June 15, 2014
    • Leelo June 15, 2014

Leave a Reply

62 Shares
Pin21
Share16
+114
Tweet11
Reddit