10 soovitust algajale blogijale

Aprillis (või oli see mais) ilmus Cosmopolitanis kolme tuntud Eesti blogijaga artikkel. Pärast seda hakkas järsku uusi blogisid tekkima nii nagu ei kunagi varem. Kuna ma ise ei ole seda artiklit lugenud, siis ma ei tea ole kursis sellega, mida seal soovitati või räägiti, ent igatahes pidi olema see midagi sellist, mis järsku motiveeris kõiki ka blogijaks hakkama.

Miks ma selle postituse tegin? Ma tegin Facebookis Eesti blogijatele grupi, kus nad saavad oma igapäevaseid postitusi reklaamida ning mingil hetkel hakkas igapäevaselt tulema sinna alustavaid blogijaid, kes olles maha  saanud vaid ühe-kahe (tavaliselt ennast tutvustava) postitusega juba palusid jälgijaid; tahtsid teada, mida nad muutma peaks (blogis kus ei olegi veel nagu midagi) ja mis kõige naljakam – millest nad  peaks kirjutama. No ma ei tea, kas ikka on mõtet üldse blogiga alustada, kui ise ka ei tea millest kirjutada tahate. Mina olen enda blogi pidanud nüüdseks varsti 3,5 aastat ja selle aja jooksul olen nii mõndagi õppinud ja seda just välismaistest blogidest ja välismaistelt blogijatelt. Seda, mida neilt õppinud olen on palju, aga enda tänases postituses tahaks alustuseks kõige põhilisemal peatuda. 

Ehk siis minu 10 soovitust algajale blogijale

10 soovitust algajale blogijale

1. Kellele ja milleks?

Tehke endale selgeks kellele te oma blogi kirjutate ja millest te üldse kirjutada tahate. Natuke naljakas on igapäevaselt lugeda alustavate blogijate küsimusi stiilis, et millest nad peaks kirjutama. See on TEIE BLOGI ja seega peate te ise teadma, mis on need teemad, millest te tahaksite kirjutada. Kui ma näiteks lugejana ütlen, et vot ma tahan, et te kirjutate a´la toalillede hooldusest, kas te siis hakkategi sellest kirjutama? Lugejate erisoovidele võib muidugi vastu tulla ja enda kogemusi & arvamusi jagada, ent lõppude lõpuks peate te jääma siiski iseendaks. Kui te kirjutate vaid sellest, mida keegi teine nõuab, siis kaua teie blogi ei kesta, kuna ei ole eriline rõõm kogu aeg kellegi teise soove täita. 

2.  Followerid ehk jälgijad tulevad, koos kvaliteetse sisuga 

Palun palun PALUN tehke kõige pealt kümmekond asjalikku postitust, mille põhjal saab aru kellele teie blogi on mõeldud ning millest sealt kirjutatakse ja siis alles hakake paluma, et hakake pliiis mu blogi jälgima. Lubadustega stiilis a´la kui blogile tuleb 10 jälgijat, siis tuleb givaway (ja selle muide kirjutasin ma meelega valesti) kaugele ei jõua, kui blogis puudub SISU. Kallikesed te ei saa eeldada, et te teete blogi ja sinna 1-2 postitust ja kõik tormavad teie blogi jälgima. Kõik võtab aega ja tööd! Niisama lihtsalt ei tule kahjuks mitte midagi. 

Blogi jälgijaid saab loosimistega, ent sel juhul tasub arvestada sellega, et mitte kõik, kes hakkasid teie blogi jälgijateks giveaway ajal, ei pruugi selleks jääda pärast selle lõppu. Mõningane nö kaotus followeride arvus pärast loosi lõppemist on täiesti normaalne nähtus ja sinna pole midagi parata. Loosimiste läbiviimiseks soovitan soojalt kasutada näiteks Rafflecopterit, kuna seal saab loosis osaleja kõik enda andmed ja täidetud ülesannete kohta info jätta mugavalt ja delikaatselt, nii et seda näete vaid teie ja mitte kogu ülejäänud maailm. Samuti on mugav Rafflecopteri abiga valida suvaline võitja ilma igasuguste lisapingutusteta.

3. Loetav tekst ja selged pildid (soovitavalt enda tehtud)

Jep. Loetav tekst on oluline ja vahet pole, mis teemadel kirjutada. Kui oled oma teksti  valmis saanud, siis loe see uuesti läbi. Hea oleks kui lausa 2-3 korda, et parandada lohakusvead, sõnakordused ja imelikud laused. NB! Soovitatav oleks kasutada ka kirjavahemärke! Tean, et vahel on tõesti kiire ning aega teksti ülelugemiseks napid, ent parem on siiski see aeg leida, sest kellelegi ei meeldi lugeda vigu täis juttu.

Blogi on tunduvalt ilmekam, rõõmsam ja huvitavam, kui seal on pildid. Pildid peaksid olla selged, piisavalt suured ja ENDA tehtud. See ei tähenda, et peaksid tormama kohe kõige uuema mudelit digipeeglit ostma, ent mingite pisitillukeste udukogupiltidega, millest midagi aru ei saa, kaugele ei jõua. Kui fotograafiast teadmised puuduvad, siis tasub lugeda vastavat kirjandust, mida on saadaval nii paberkandjal kui ka internetis. Soovitatav on õppida kasutama ka lihtsamaid fototöötlus programme nagu Picasa (tasuta alla laaditav) ja näiteks online programmi Picmonkey.com. Nendes mõlemas saab vajadusel muuta piltide kontrasti ja teravust, lisada teksti jne. Pildi töötlusega samas väga ülepingutada siiski ei soovitaks. Soovi korral võite piltidele lisada ka vesimärgi näiteks enda blogi nime ja vüi aadressiga. Nende suhtes on suhtumist nii ja naa. Olles ise kogenud, seda kus minu pilti on kasutatud ilma viideteta, siis olen piltide märgistamise poolt ja seda 99% ka teen. Märgistamise juures soovitan märgistuse teha sellise, mis on küll näha, ent samas ei mata pilti enda alla.  

4. Originaaltekst ja pildid

Copy-paste tekstid ja pildid kellegi teise blogist on suur EI! Kui leiad kuskil teksti, mida tahaksid väga väga väga teistega jagada siis variant A – sa viitad sellele korralikult; variant B – sa sõnastad selle ümber nii, et see ei ole enam sõnasõnalt see sama tekst. Muideks liigselt teistelt lehekülgedelt maha kopeeritud teksti eest võite sattuda Googli musta nimekirja ja kui te oma blogiga kuhugigi jõuda tahate, siis on see viimane asi, mida soovite. Muide alati oleks viisakas eelnevalt ka teksti autoriga ühendust võtta ning teksti/pildi kasutamiseks luba küsida. Kui teil on vaja mingit konkreetset pilti enda kirjutise illustreerimiseks, siis on olemas fotopangad, kust teatud summa eest on võimalik soovitav pilt endale osta (ja sel juhul on teil täielik õigus seda kasutada nagu soovite). 

Võõraste piltide kasutamise teemal võiks lausa pikemalt peatuda, sest olen piisavalt lugenud tigedate USA ilublogijate teemasid, kus mingi (lugupeetud) firma on võtnud nende pildi ja seda siis ilma igasuguste viideteta kasutanud enda toote reklaamimiseks. Hullemal juhul on eemaldatud ka vesimärgid. Ehk siis sisuliselt on tegu vargusega!

5. Viited

Juba eelmises punktis mainisin viiteid ja kordame veel üle – kõigele, mille autor te ei ole tuleb panna juurde viide originaalallikale. Ka piltidele. Ja google.com, weheartit.com, pinterest.com EI OLE PILTIDE ORIGINAALALLIKAD! Palun nähke natukenegi vaeva ja otsige üles, milliselt leheküljelt googli otsingusse ja pinteresti ning weheartit lehele need pildid on jõudnud.

6. Selge ja lihtne kujundus

Oma blogi kujundades pange ennast lugeja olukorda. Ehk, siis kas teile meeldiks lugeda mustal taustal kribu neoonroosat kirja? Kas teile meeldib kerida ja kerida ja kerida muudkui allapoole, et lõpuks jõuda soovitud postituseni? Kas teile meeldib otsida teid huvitavat blogipostitust reklaamide ja muude vilkuvate bännerite vahelt? Kas teile meeldib kellegi blogisse jõudes kõige pealt sulgeda avanevaid aknaid? Räägin nüüd küll enda eelistustest, aga näiteks võiks blogis olla kergesti leitav arhiiv ehk sisukord ning koht, kust saab hakata blogi jälgijaks.

7. Eemaldage oma blogis kommentaariumist CAPTCHA

captcha

Mina isiklikult kommenteerin päevas 20-50 blogipostitust ja võite 3x arvata, millistele blogidele ma kommentaari ei jäta – nendele, kes kasutavad CAPTCHAt. Ma tõesti ei taha ja ei viitsi hakata sealt sigrimigrist välja lugema mingisugust kinnituskoodi, et tõestada, et ma ei ole spämmirobot ning saaksin oma kommentaari blogisse jätta. Bloggeri blogist CAPTCHA eemaldamise õpetus on SIIN. Kui te jubedalt rämpskommentaare kardate, siis paigaldage blogisse nt disqus kommenteerimissüsteem, kus spam kommentaarid peate ise heaks kiitma. Samuti on bloggeris olemas settingutes variant, et peate ise kõik kommentaarid heaks kiitma ja seega rämpskommentaarid avalikkuse ette ei jõua.

8. Koostööpartnerid

Kui teie blogil on koostööpartnerid ehk siis firmad, kes annavad teile tooteid tasuta testimiseks ja kasutamiseks ning vastutasuks ootavad teie poolset blogipostitust, siis oleks lugejate suhtes aus see postituses ka ära märkida, et see toode on teile reklaami eesmärgil tasuta antud. Eestis ei ole see reguleeritud (veel), ent näiteks USAs peab sellise postituse puhul nii teksti alguses kui ka lõpus ära märkima, et toode on saadud tasuta arvustuse jaoks. 

9. Mida avaldada ja mida mitte?

Mina isiklukult ei soovitaks blogis avaldada enda kohta liiga palju andmeid. Liigsete andmete all mõtlen ma hetkel näiteks täpset kodust aadressi koos telefoni numbriga ja isikukoodi. Olen ise kunagi näinud pilti, kus firmalt paki saanud õnnelik blogija pani üles pildi, kus siis peal ilutses tema täielik kodune aadress koos telefoni numbriga. Ma ei tea võibolla olen ma lihtsalt juba niiiii vana ja ettevaatlik või liiga palju filme vaadanud 😛 aga arvestades, et igasugu imelikke tüüpe liigub ringi, siis mina küll ei soovi, et kõik teavad, mis mu kodune aadress on. Eriti ohtlik kombo on see veel sel juhul, kui näiteks olete üks neist, kes armastab kasutada Facebooki check-in´i (ehk siis annate pidevalt teada enda FB kontol, et vot hetkel viibin selles ja selles kohas). 

Samuti tasub mõelda, mida täpselt jagada neti avarustes enda tegemistest. Kas eelmise õhtu suurt joomapidu ja poolpaljaid pilte ikka tasub reklaamida? Tulevikule mõeldes võib see kunagi karmilt kätte maksta näiteks kasvõi tööle kandideerides. 

10. Kriitikat peab taluma

Kui olete teinud endale avaliku blogi, mida võivad kõik lugeda, siis palun arvestage sellega, et olete põhimõtteliselt nagu avaliku elu tegelane ning varem või hiljem tuleb ka kriitika kas siis blogi või teie isiku suunas. Osa sellest on konstruktiivne kriitika ja mõeldud nõuandena, et te teinekord teeksite asja paremini. Osa aga on lihtsalt kade õelutsev mahategemine. Me kõik oleme inimesed ja meil kõigil on tunded, aga olles teinud endale blogi tuleb endale ka paks nahk kasvatada. 

Lõpetuseks pidage meeles: Blogi nõuab aega ja pühendumist!

19 Comments

 1. Britt June 27, 2014
  • Leelo June 27, 2014
 2. Hanna Tagen June 27, 2014
 3. Ann Buht June 28, 2014
  • Leelo June 28, 2014
 4. Gerli June 28, 2014
  • Leelo June 28, 2014
 5. Laura June 28, 2014
  • Leelo June 28, 2014
 6. Ailar June 28, 2014
  • Leelo June 28, 2014
 7. Ailar June 28, 2014
  • Leelo June 28, 2014
 8. Liina July 2, 2014
  • Leelo July 2, 2014
 9. Marta January 13, 2015
 10. karoliblogi December 20, 2015
  • Leelo December 20, 2015

Leave a Reply

16 Shares
Tweet7
Share6
+11
Pin1
Stumble1