Vivo Shimmer and Shine Lip Gloss – Just Peachy

Hi!
My today´s post is about Vivo Shimmer and Shine Lip Gloss in shade Just Peachy. Vivo Shimmer and Shine lip gloss is available in three shades on Vivo Cosmetics website. 

Hei!
Minu tänane postitus on Vivo Shimmer and Shine huuleläikest toonis Just Peachy. Vivo Shimmer and Shine huuleläiked on saadaval kolmes värvitoonis vivocosmetics.co.uk lehel.
Vivo Shimmer and Shine Lip Gloss Just Peachy

Vivo Shimmer and Shine lip gloss comes in round plastic tube which contains 4ml of product. I like this lip gloss´ applicator, because it makes applying the lip gloss just so easy. 
Vivo Shimmer and Shine huuleläige on ümmarguses plastiktuubis, milles on 4ml toodet. Mulle väga meeldib selle huuleläike aplikaator, millega on mugav läiget huultele kanda.
Vivo Shimmer and Shine Lip Gloss Just Peachy swatch
The lip gloss itself looks quite pigmented in the tube, but actually it is quite sheer and so it does not add any color to my lips. But it does add a lot of shine and shimmer, because it contains light reflecting particles. What I do not like about this lip gloss is that it does feel bit sticky and as you probably know I am not a fan of sticky lip products. I like that this lip gloss makes my lip soft and it doesn´t make them dry. When it comes to its staying power then it stays up to about 2 hours or so, not more. 

Huuleläige tundub tuubis küllaltki hästi pigmenteeritud, ent tegelikkuses on ta üsna läbipaistev ja seega minu huultele ta värvi ei lisa. Aga läiget ja sära annab ta samas omajagu, kuna sisaldab valguspeegeldavaid osakesi. Mis mulle üldse Vivo Shimmer and Shine huuleläike juures ei meeldi on see, et ta on veidi kleepuv huultel (ja teatavasti ei ole ma kleepuvate huuletoodete sõber). Samas aga jätan see huuleläige mu huuled mõnusalt pehmeks ning ei kuivata neid. Mis puutub selle huuleläike peal huultel püsimisse, siis seni on läinud enamvähem täieliku maha kulumiseni kuni umbes 2 tundi.
Vivo Shimmer and Shine Lip Gloss Just Peachy lip swatch
In conclusion this is quite good and affordable (£1.99/$3.27/€2.43) lip gloss and I love love love the shine it adds to my lips. 

Kokkuvõttes on tegu üsna hea ja taskukohase (tavahind 2.43€) huuleläikega ning mulle väga väga meeldib kui palju läiget see mu huultele annab.

Follow me on Bloglovin´/ GFC/ Twitter/ Facebook/ Instagram/ Google+/ Email

Leave a Reply

56 Shares
+123
Pin16
Stumble10
Share7
Reddit