Oriflame Optimals Skin Youth Eye Cream

Hi!
My today´s review is about Oriflame Optimals Skin Youth Eye Cream. I have been using it about three months and since it is almost empty then it is time to share my thoughts. 
Hei!
Minu tänane arvustus on Oriflame Optimals Skin Youth silmakreemist. Olen seda kasutanud nüüdseks umbes kolm kuud ning kuna see hakkab tühjaks saama, siis on aeg jagada enda muljeid. 
Oriflame Optimals Skin Youth Eye Cream review
Information about the product & ingredients/ Tooteinfo & koostis
Oriflame Optimals Skin Youth Eye Cream informatsioonOriflame Optimals Skin Youth Eye Cream information
Oriflame Optimals Skin Youth Eye Cream ingredients
My opinion
Oriflame Optimals Skin Youth Eye Cream reviewOriflame Optimals Skin Youth Eye Cream comes in a plastic tube which contains 15ml product. This eye cream is white and creamy and it has barely noticeable scent. This cream contains shimmering particles which help to reduce the appearance of dark circles, because they reflect light. 
The cream itself is very light and absorbs quickly leaving eye area nicely moisturised. It also works well under makeup. Unfortunately I haven´t noticed any effect on fine lines around my eye area 🙁 but oh well it just sounded too good to be true anyway 😀 
 
In conclusion this is pretty good eye cream. I did not notice much effect on fine lines, but it did make my under eye area look lighter and I liked that Oriflame Optimals Skin Youth Eye Cream absorbs quickly leaving my eye area moisturised. 
 
Would I purchase it again? If there is discount then I might order it again.
Minu arvamus
Oriflame Optimals Skin Youth silmakreem on plastiktuubis, mis sisaldab 15ml toodet. Silmakreem on valget värvi ja kreemjas ning  sellel on vaevumärgatav lõhn. See kreem sisaldab sädelevaid osakesi, mis aitavadki muuta tumedaid silmaaluseid vähem märgatavaks kuna peegeldavad valgust. 
Kreem ise on hästi kerge ning imendub hästi jättes silmaümbruse õrna naha mõnusalt niisutatuks. Samuti sobib see hästi meigi alla. Kahjuks aga ei ole ma siiani märganud erilist efekti, mis puutub peenete kortsukeste vähenemisesse. Aga noh olgem ausad see osa kõlaski liiga hästi, et tõsi olla 😛
 
Kokkuvõttes on tegu üsna hea silmakreemiga. Kortsukeste vähenemist ma ei märganud ent samas silmaalused tunduvad selle kreemiga heledamad ning samuti meeldib mulle Oriflame Optimals Skin Youth silmakreemi kiire imendumine.
 
Kas ma ostaks seda veel? Tavahinnaga (9.29€) ei ostaks, aga piisavalt suure soodukaga vist ostaks.

Leave a Reply

14 Shares
Pin6
Share4
+13
Stumble1
Reddit