E-poodlemise soovitused

Hei!
Need kes on minu blogi pikemat aega jälginud tõenäoliselt teavad, et mulle väga väga meeldib netis shopata. Miks? Sest see on mugav. Ma saan oma ostud tehtud ilma kodust lahkumata ning seda just mulle sobival ajal. Ma ei pea sõitma mööda linna ja käima mööda poode ning lõpuks ikkagi tõdema, et osturetk ei olnud edukas, kuna ma midagi sobivat ei leidnud. Ning no hinnad? Tõenäoliselt teate kõik, et  pahatihti on odavam neti kaudu tellida. 

Seega oma tänases postituses tahaksin ma teiega jagada seda, millele mina internetis osteldes tähelepanu pööran.


1. Googelda!

Tõsiselt kohe! Soovitan guugeldada alati ja kõike! Kui ma olen näiteks mõne uue ilutoote otsingul, siis guugeldan alati arvustusi, kommentaare, swatche. Inimeste maitsed jm on küll erinevad, kuid mingisuguse pildi tootest see siiski annab ning mõjutab veidi ka mu lõpliku ostuotsust.
Inglise ja USA saitidel müüdavate jalatsite puhul otsin ma tavaliselt inimeste arvamusi suuruste osas ja vahel ka suurustabeleid. Eriti UK ja US suurustega, kuna nende suuruste EU vastavus ei pruugi olla alati sama. Minu jalanumber on EU 41 ning näiteks UK suurustes on mu jalanõude hulgas paare suurustes UK7, UK7,5 ja ka UK8. Kunagi ühed Puma vabaaja jalatsid olid isegi 6,5 😀 Tavaliselt küll netipoodidel on üleval mingi üldine suuruste tabel, kuid kahjuks on aeg näidanud, et parem on välja otsida ikka vastava firma size chart ja sellest lähtuda. Ehk siis google´i otsingusse panengi tavaliselt nt firma nimi ja size chart, firma nimi ja size guide või firma nimi ja sizing guide.


2. Soodukad

Üldiselt on Inglismaalt vms riigist tellida odavam, kui meil siin kohapeal osta, ent ALATI on mõistlik otsida netist ka lisasoodustusi pannes otsingusse vastava e-poe nimi ja nt sooduskupong. Välismaiste poodide puhul näevad mu otsingud välja nt sellised
“e-poe nimi” voucher code
“e-poe nimi” coupon code
“e-poe nimi” discount code  


3. Arvuta!

Kui ma hakkan tellima mingit konkreetset toodet, siis tavaliselt ma vaatan, kas ning mis hinnaga seda pakuvad konkureerivad e-poed ning siis lihtsalt tegelengi natukene matemaatikaga, et teada saada kust oleks kokkuvõttes soodsam tellida. Näiteks võib mind huvitava kreemi hind olla poes X 10€ aga poes Y 12€. Samas on poes X saatekulu 4€, kuid poes Y saatekulu ei lisandu. Kui uurida veel lisasoodukaid, siis võib jällegi seis muutuda.
4. Uuri tausta!

See kehtib nii eesti- kui ka välismaiste poodide puhul. Alati tasub otsida, kas keegi on varem teid huvitavalt saidilt tellinud ning millised on olnud kogemused. Kui te ei leia otsinguga midagi, siis soovitan teha ise teemapüsituse näiteks Delfi naisteka foorumisse, Buduaari, Perekooli või mõnda Facebooki gruppi, kus tegeletakse tellimise, vahendamise ja grupitellimustega.  Soovitan vaadata ka vastava e-poe kontaktandmeid, uurida millised maksevõimalused on jms. Näiteks välismaiselt leheküljelt, kus ei saa maksta ei krediitkaardi ega PayPal´ga mina isiklikult ei telliks, eriti veel kui teile saadetakse tasumiseks arve ning raha saajaks arvel on märgitud hoopis eraisik X, mitte aga see firma kellelt teete tellimust.
Soovitan pilgu peale visata taustauuringut tehes ka neile lehekülgedele: 
 http://booroos.com

5. Loe tagasisidet!

See läheb ka tegelikult sinna tausta uurimise alla. Näiteks ebay´s, Amazonis ja Aliexpressis enne tellimuse tegemist loen alati ka seda, mida eelmised tellijad on  nii kauba kui ka müüja kohta kirjutanud. Aliexpressi tagasisidet ma aga väga ei usaldaks kuna sealsed müüjad on selle nimel, et sa negatiivse kommentaari positiivseks muudaksid nõus kas või raha maksma. See summa mida nad tavaliselt pakuvad on küll naeruväärselt väike, aga noh mõni on nõus võibolla ka 1-2$ eest oma arvamuse positiivsemaks muutma.

6. Jaga postikulu!

Välismaistes e-poodides on küll hinnad oi kui odavad, kuid tihti on postikulu väga kallis. Soovitan alati uurida, kas keegi teie sõpradest-tuttavatest ei sooviks kampa lüüa, et saaks postikulu tellijate vahel ära jagada. Või kui te kedagi ei leia, siis soovitan uurida Facebookis erinevaid tellin ja vahendan gruppe jms ja vaadata ehk keegi teeb tellimust just sealt lehelt, mis teid huvitab. 


7. Kui miski tundub liiga hea, et tõsi olla……. siis tõenäoliselt on mingi jama!

Just nii! Kui te leiate online poe, mis müüb üliodavalt Guess, Hilfiger vms firmakaid tooteid, siis suure tõenäosusega on mingi jama. Kõige tõenäolisem variant on see, et tegu on piraatkaubaga või siis nagu mõni hiinakas sait väidab “inspireeritud” kaubaga  (loe: näeb välja nagu originaal, aga mõni detail on veidi teistsugune). Võimalik on ka, et mingit kaupa reaalset ei olegi. Ehk siis te teete tellimuse, maksate raha, teile “pannakse pakk teele” ent kaupa ei näe te kunagi ja ka oma rahast olete ilma.


8. Hiina Hiina Hiina

Hiinast asju tellida on niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii odav, kahjuks on aga pahatihti Hiinast tuleva kauba kvaliteet ka odav – seda selle sõna kõige halvemas tähenduses.  Olen ise Hiinast tellinud päris palju ning rohkem kui pooltel kordadel on kaup ilusam pildil kui päris elus. Tõsiselt! Kvaliteet on ka väga seinast-seina ja seda isegi siis kui tellida täpselt sama toodet samalt müüjalt. Osad asjad on super ja teised on sellised, et ……. ei kannata kommentaare.
Samuti tasub Hiinast tellides arvestada meeletu pika transpordiajaga. See, et kaup tuleb a´la 2 kuud on Hiina puhul täiesti norm nähtus ning kui veel pühad vahele tulevad (ja hiinlastel on neid palju), siis palju õnne teile, sest saate veel + kuu või 2 oodata.
Ise ootan ma praegu näiteks kahte tellimust Aliexpressist, mis saadeti välja oktoobris ning viimane jälgimisinfo pakkide kohta on novembri kuust.  Praeguseks olen esitanud küll kõigi 2 tellimuse kohta kaebuse aga ma ei usu hästi, et seda raha enam kunagi üldse näen (õnneks on summad väikesed), sest kaupa ei saabu niikuinii, kuigi müüja muudkui ketrab, et you wait patiently ja you wait patiently. Sorry aga minu kannatlikkusel on ka piirid!


9. Online poe reaalne asukoht!

Välismaalt tellides tasub alati uurida, kus asub see pood päriselt. Näiteks EU riikidest tellides ei lisandu impordimakse, kuid tellides väljastpoolt Euroopa Liitu asuvast e-poest suurema summa kui 21,98€ eest tuleb valmis olla käibemaksu maksmiseks.  Kui teie saadetise väärtus on suurem kui 150€ siis lisandub ka veel tollimaks. NB! Ka UK´st tellides soovitan olla tähelepanelik, sest tellides Suurbritannia omavalitsuslikel aladel asuvatest e-poodidest (näiteks Jersey saarelt) võivad lisanduda maksud! Endal on mul kurb kogemus feelunique.com´ga kust olen korduvalt tellinud ja kahjuks ühe paki puhul pidin maksma makse.  Õnneks kokkuvõttes tuli ikka kaup odavam kui siit ostes, aga jah võib ka nii juhtuda. ROHKEM INFOT loe siit


10. Replikad ja/või piraatkaup

Kui lähete sellele riskile, et otsustate tellida replikaid või piraatkaupa, siis soovitan olla valmis selleks, et tellitud pakk teieni ei jõua ja läheb hävitamisele. Ise pole ma piraatkauba austaja ja seega sellega  kogemus puudub.


11. Toidulisandid

Kui teil tekib idee tellida välismaalt toidulisandeid siis soovitan probleemide vältimiseks kõige pealt uurida ravimiametist, kas teie poolt soovitud toodet tohib või ei tohi Eestisse tellida.

Follow me on Bloglovin´/ GFC/ Twitter/ Facebook/ Instagram/ Google+/ Email

Leave a Reply

1 Shares
Stumble
+11
Tweet
Share
Pin
Share