Sigma F88 Flat Angled Kabuki

 

 

Hi!
Today I have Sigma F88 Flat Angled Kabuki brush review for you. This brush was sent for me from the Sigma with Sigma Precision Flat Angled P88 brush. This brush is promised to blend foundation easily onto hard-to-reach areas of the face. Angle fits all areas of the face seamlessly. Sigma F88 works especially well on cheekbones and contours of the nose.
 
Hei!
Minu tänane arvamuspostitus on Sigma F88 Flat Angled Kabuki pintslist. See pintsel saadeti mulle Sigmast eelmise aasta novembris koos Precision Flat Angled P88 pintsliga. See pintsel peaks siis lubaduste kohaselt kandma jumestuskreemi ühtlaselt nö raskesti ligipääsevatele näoosadele. Pintsli harjased  kannavad jumestuskreemi näole sujuvalt ning eriti hästi sobib see põsesarnadele ning ninaümbrusele.
review
review
My opinion
I have used it quite a lot ever since I received it and this definitely is good brush. It looks and feels well made. This brush has dense head, but the bristles are really soft and it is pleasure to apply foundation (or powder on my face). So far there hasn´t been any shedding either. When it comes to foundation application then I don´t have anything bad to say. The result looks flawless and air-brushed. 
When I received this brush then I wasn´t very sure if I am going to like it, because I was already using Sigma F80 and since the only difference between F80 and F88 is the shape of the brush head. But oh I was wrong. There actually is point of having both of these brushes. F80 is great for applying foundation (or powder products) on forehead and cheeks, whereas F88 is perfect for contouring nose, cheekbones or applying foundation on under-eye area. But if you are on the budget then I would suggest purchasing only this brush – F88, because it suits well all over face. 
There is just one downside – cleaning this brush is not very easy and it takes bit more time to dry.
In conclusion this brush is GREAT and 5 points out of 5 from me!
 
Minu arvamus
Olen Sigma F88 pintslit kasutanud alates selle kätte saamisest üsna palju ning kahtlemata on tegu hea pintsliga. See näeb välja ja tundub igati kvaliteetne. Pintslil on tihedad harjased, mis on aga pehmed ning jumestukreemi (või puudri) pealekandmine on väga mõnus. Senini pole minu F88 pintslilt ka harjaseid ära tulnud. Jumestukreemi on Sigma F88 pintsliga väga mugav peale kandaning tulemus jääb veatu. 
Kui ma selle pintsli sain, siis ma polnud üldse kindel kas mulle ta meeldima hakkab kuna ta on enamvähem samasugune kui F80 (erinevus on vaid pintsli pea kujus), mis mul siis juba kasutuses oli. Igatahes eksisin väga ning mõlema pintsli omamisel on mõtet küll. F80 sobib väga hästi jumestuskreemi või puudri kandmiseks otsasesisele ja põskedele. Samas F88´ga on mugav kanda jumestuskreemi põsesarnadele, ninaümbrusesse ning vajadusel ka silmaalustele. Ent kui teie eelarvesse mõlemad pintslid ei mahu, siis soovitan pigem just Sigma F88 pintslit, kuna sellega saab väga edukalt kanda jumestukreemi kogu näole.
Sigma F88 pintslil on siiski ka üks negatiivne külg – selle puhastamine on tihedate harjaste tõttu veidi raske ning samuti võtab pintsli kuivamine rohkem aega.
Kokkuvõttes on tegu aga VÄGA HEA pintsliga ning 5 puntki 5st minult!
 

* All opinions belong to me and are not influenced by the fact that I received this brush for the review.

 

No Responses

Leave a Reply

14 Shares
Tweet10
+12
Pin1
Stumble1
Reddit