NOTD: Vivo Cosmetics – Hero

Hi!
As I promised in my yesterday´s haul post here is Vivo Cosmetics nail polish in shade Hero on my nails. I ordered it from http://www.vivocosmetics.co.uk and it costs £1. When I made my order they had 50% off sale and so I paid only £0.50 for it. 
Hei!
Nagu ma oma eilses postituses lubasin, siis näitan teile täna Vivo Cosmetics´st tellitud küünelakki toonis Hero. Tellisin selle http://www.vivocosmetics.co.uk, kus selle hinnaks on 1£ / ~1.16€ ning kuna mina tellisin selle 50% sooduka ajal siis maksin ma selle eest vaid 0.50£/ 0.58€. 
nail polish, nail lacquer, nail varnish

On my nails you can see two coats of Vivo Cosmetics nail polish in shade Hero. I did not add any topcoat since I am planning to add some nail art on my nails 😛 

 
Küüntele kandnsin 2 kihti Vivo lakki toonis Hero. Seekord ma pealislakki ei lisanud kuna mul on plaanis küüntele veel midagi lisada (kuigi ma ei tea hetkel ise ka veel mida :P)
beige nail polish
Photo taken in shade

 

nail polish, nail varnish, nail lacquer, beige nails
Photo taken in direct sunlight
For this price this nail polish seems good. I like that it dried quite fast. The brush that comes with this nail polish ain´t the best, but it gets the job done. The shade Hero isn´t something I would wear on my nails on its own, but it suits great as a base for nail art.
 
Have you tired any Vivo Cosmetics nail polishes?
 
Selle hinna eest on see lakk täitsa hea. Positiivne minu jaoks on kindlasti selle kuivamisaeg, mis oli üsna kiire. Küünelaki pintsel pole just kõige parem aga noh oma töö teeb ta siiski ära. Tooni Hero ma oma küüntel niisama ei kannaks, aga küünemaalingute/kaunistustele nö taustaks sobib ta hästi.
 
Kas sa oled Vivo Cosmetics´ i küünelakke kasutanud?

 

Leave a Reply

34 Shares
Stumble1
+11
Tweet8
Share2
Pin22
Share