Swatch: Maybelline Dream Matte Mousse Foundation in Nude 21

Hi!
Today I want to show Maybelline Dream Matte Mousse Foundation in shade Nude swatch. I received the sample of this very interesting foundation in my Maijooks goodie bag. 
 
Hei!
Täna näitan ma teile milline näeb välja Maybelline Dream Matte Mousse jumestuskreem toonis Nude 21. Sain selle testri Maijooksu kingikotist. 
 
Maybelline Dream Matte Mousse Foundation
Ingredients list / koostis
Maybelline Dream Matte Mousse ingredients
Maybelline Dream Matte Mousse Foundation in shade Nude21 looks like this. It looks quite dark, but it did not look so dark when I applied it on my face.
 
Maybelline Dream Matte Mousse jumestukreem toonis Nude21 näeb välja siis selline. Tundub päris tume, aga näole kandes see nii tume enam ei tundunud.
Maybelline Dream Matte Mousse Foundation Nude 21 Swatch
It has very unique texture that looked very strange at first, but applying and blending it was really easy ( I used my fingers for that this time) and it felt silky and smooth. It covered pretty well and I did not even feel it on my face.  Maybelline Dream Matte Mousse foundation has matte finish and the 5-6 hours that I had it on my face it stayed nicely matte.
Maybelline Dream Matte Mousse jumestuskreemi tesktuur on üsna unikaalne ja tundus alguses üsna kahtlane 😀 ent selle peale kandmine oli lihtne (seekord kasutasin sõrmi selle pealekandmiseks). Peale kandes tundus ta mõnus ja siidine. Katvus oli üsna hea ja maski tunnet ei tekkinud. Nahal jäi ta kenasti matt ning see 5-6 tundi mil see mu näol oli, püsis tulemus matina.
And on my face it looks like this. I did not use any primer or powder for the after pic.
 
Ja enne ja pärast pildid 🙂 Primerit ja puudrit ei kasutanud.Maybelline Dream Matte Mousse in Nude 21 before & after
Have you used Maybelline Dream Matte Mousse Foundation? Which is your favorite foundation?
 
*I did receive this as a gift and I am not asked to write about it.

Leave a Reply

6 Shares
Share4
+12
Share
Reddit
Share