Mineral Powder Blushes from Candy Minerals

Hi!
Today I have Mineral Powder Blushes swatches&review for you. I received these (1 full size and 3 samples) from candyminerals.eu and now I want to show you those pretty blushes.
 
Hei!
Täna näitan teile Candy Minerals´i puuder põsepunasid, mis mulle saadeti selle postituse tegemiseks. Üks põsepunadest (toon Nude Pink) on mul täis suuruses toode ning 3 ülejäänut (Rose Petal, Frosty Pink, Purple Blossom) on testrid. 
review swatches
Full size mineral powder blush in Nude Pink from candyminerals.eu
sample, review, swatch
Mineral powder blush samples in Rose Petal, Frosty Pink, Purple Blossom from candyminerals.eu
And here are the swatches. All 4 blushes are swatched on bare skin.
Ja siin siis värvinäidised puhtal nahal.
candy minerals
 
The full size mineral blush comes in a clear plastic jar with screw off lid. There is 8g of product in the jar. Shades  Nude Pink, Rose Petal and Frosty Pink contain shimmer and Purple Blossom is matte. I like that these blushes are very well pigmented and so I recommend not to take too much product on your powder brush. They also stay on very well and give lovely shimmer to my cheeks. In conclusion I like these blushes a lot and I would definitely purchase shades Rose Petal and Frosty Pink. 
Täissuuruses põsepuna on läbipaistvas keeratava kaanega topsikeses. Ühes purgikeses on 8g toodet. Täissuuruses mineraal puuder-põsepuna maksab candyminerals.eu lehel 10€ ja praegu soodushind on neil 6,50€. Toonid Nude Pink, Rose Petal ja Frosty Pink sisaldavad sädelust ning Purple Blossom on matt. Mis mulle meeldib nende põsepunade juures on see, et nad on hästi pigmenteeritud ja seega soovitan korraga pintslile mitte liiga palju toodet võtta kuna muidu võib tulemuseks saada liiga värvilised põsed. (Ise eelistan ma põsepuna kasutada nii piisavalt vähe/palju nii, et tulemus oleks aimatav aga ei karjuks, et kasutasin põsepuna). Kokkuvõttes meeldivad need põsepunad mulle ning kindlasti ostaksin endale ka toonid Rose Petal ja Frosty Pink. 
 
*Products mentioned in this post were sent for me for the review. All opinions are 100% honest and belong to me.

3 Comments

  1. Lauren Ivy Chiong June 20, 2013
  2. Jerla Oh lalala June 20, 2013
  3. Tessa: June 20, 2013

Leave a Reply

9 Shares
Share8
+11
Share
Reddit
Share