Why I hate LCN Speed Dry?

So why do I hate it?
 
I have had this top coat a year now and you know what? this is THE MOST USELESS fast drying top coat that I have used so far. 
It does not dry nail polish fast and this morning I had to use it (because all my other fast drying top coats are empty) and it melted the color from the nail art beads that I had just applied carefully on my nails and ruined the manicure :@ 
Maybe it works with LCN Coloured polishes, but with all other polishes it DOES NOT WORK!
I just have to be happy that when I purchased it a year ago (because salesperson recommended it) i did not buy the bigger one. Real waste of money.
fast drying top coat

 

Miks ma vihkan LCN kiirkuivatavat lakki?
 
Ostsin ma selle aasta tagasi ja teate mis? see on kõige KASUTUM kiirkuivatav lakk, mida seni kasutanud olen. 
See ei kuivata küünelakki kiiresti ja täna hommikul kui olin sunnitud seda kasutama (kuna kõik teised kiirkuivatid on otsas :S) ja tulemuseks oli see, et see sulatas maha värvi küünekaunistuspärlikestelt mida olin enne hoolikalt küünele paigutanud (ja kes on neid kasutanud teab  kui tüütu tegevus see on) :@ ning seega oli maniküür rikutud.
 
Võibolla töötab see LCN´i värviliste lakkidega,  aga igatahes kõigi ülejäänutega see ei tööta. Eks pean õnnelik olem, et tookord siiski suurt pudelit seda ei ostnud, sest minu jaoks on see tõsine raha raiskamine!

6 Comments

  1. Kas May 31, 2013
    • Miss L May 31, 2013
  2. Rainbowify Me May 31, 2013
  3. Fabrizia May 31, 2013

Leave a Reply

11 Shares
Tweet6
Pin3
Share1
+11
Reddit