Review: e.l.f Mineral Infused Face Primer

Hi!
Today I have elf Mineral Infused Face Primer review for you. I have been loving this face primer ever since I got it ( I can´t even remember when that was). This is the product that I use when I need flawless finish without any appearing wrinkles. I have been using it with foundation and also with BB creams. 
good cheap primer review

What they promise on e.l.f website

“Transform your face into a flawless and smooth canvas with the Mineral Infused Face Primer. Developed to combat against excess oil, flaky dryness, enlarged pores and fine lines. This clear multipurpose skin primer will prepare your skin so makeup goes on evenly for a long lasting satin finish.”
 

Ingredients

Cyclomethicone, Dimethicone Crosspolymer, Silica, Penoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben.
 
review swatch


 

e.l.f. Mineral Infused Face Primer comes in stylish plastic bottle with pump. For travelling this probably ain´t the most convenient packaging. The formula of this primer is kind of weird – greasy & oily.

 

What I love about it is that it makes my skin look nice and even and those little fine lines (that I already have :S) are less noticeable. Also a little of this product goes a long way. I have been using this bottle of primer about a year I think and now it is getting empty.  I don´t use it every day, but 2-3 times a week on the areas where needed. Before I ordered it I read some reviews and comments saying that it makes skin greasy and so I was afraid that I might have problems with that but luckily it suits my normal to dry skin very well. e.l.f Mineral Infused Primer feels really light on my skin and it doesn´t irritate it.
There is  just one little thing I don´t like about it – the pump of my primer unfortunately stopped working long time ago and it has been quite inconvenient to use this primer.
 

Would I purchase it again?

Definitely. For that price (£6 / $6) it works great and  Idon´t really have anything to complain about.

Eesti keeles

e.l.f. Mineraalidega primerit näole olen kasutanud juba üle aasta (mitte küll igapäevaselt vaid nii 2-3 korda nädalas). Tegu on igatahes ühe mu seni lemmik meigi aluskreemiga eriti arvestades selle küllaltki soodsat hinda (6£ ~ 7,50€) ning küllaltki tihti tehakse e.l.f´i leheküljel ka soodukaid nii et selle saab veel parema hinnaga kätte 😉

e.l.f. mineraalidega alsukreem on üsna stiilses pumbaga plastik pudelikeses. Reisimiseks muidugi kaasa taasida veidi ebamugavalt suur aga muidu kasutada igati mugav. Aluskreemi tekstuur on selline üsna kummaline ja õline-rasvane ent nahka ta siiski rasvaseks ei jäta. 

Kasutan e.l.f´i meigialuskreemi nii koos BB kreemidega kui ka jumestuskreemidega. Mis mulle selle juures meeldib on see, et see muudab tulemuse kenaks ja ühtlaseks ja pisikesed kortsukesed ei ole tänu sellele eriti nähtavad. Minu normaalsele – kuivema poolsemale nahale sobib see hästi. Toodet jätkub kauaks kuna korraga ei on vaja kasutada vaid väike kogus.  Näole kandes on ta selline kerge ja minul ta näonahaga probleeme tekitanud ei ole. 

Üks asi mis mulle ei meeldi selle juures on see, et mulle sattus vist mingi praak pudel, mille pump lakkas töötamast üsna ruttu ja seega ei ole toote kätte saamine pudelikesest just kõige mugavam.

Kas ma ostaks seda veel?
Kindlasti. Selle hinna eest on see minu arvates väga hea toode ja kui see õnnetu pump välja arvata siis mul mingeid etteheiteid ei ole sellele.

3 Comments

  1. Jesss April 14, 2013
    • Miss L April 14, 2013
  2. Shannon Boyce April 15, 2013

Leave a Reply

9 Shares
Tweet6
Share2
+11
Share
Pin