Review: Byphasse Eyes Make-up Remover

Hi!
Today I have Byphasse Eyes Make-up Remover review for you. I bought it because I needed new eye makeup remover fast and so I just went  and bought something cheap (I think it was around €3). Years ago when I studied at university then I used to use Byphasse cleansing milk and toning water and they were pretty good and so I hoped that maybe this one will be good, too. 
review

What they promise on the packaging

“The Eye make-up remover Byphasse with Chamomile extract eliminates and cleans carefully the makeup residues without irritating your skin. Suitable for all skin types.”

Byphasse Eyes Make-up Remover comes in 200ml plastic bottle. It has nice rose water scent (that might be too overpowering for some). And i guess  the scent is only thing I like about it. 
What I hate about this makeup remover is that it takes forever to take off my eye makeup and it happens quite often that it doesn´t remove mascara completely and so I end up looking like a panda and when it gets in my eyes then it stings.  What I also do not like is that after removing eye makeup skin around my eyes feels unpleasantly tight. Luckily after washing my face this feeling disappears.

Would I purchase it again? 

NO! This is one of the worst and useless makeup removers that I have ever used. Hei!
Täna on mul teile Byphasse silmameigieemaldaja arvustus. Ostsin ma selle kuna vajasin kiirelt uut meigieemaldajat ja seega sai Selverist see ostetud odava hinna tõttu (maksis 3€ ringis). Byphasse puhastuspiima ja näovett kasutasin ma aastaid tagasi kui veel ülikoolis õppisin ja nood igatahes sobisid mu näonahale tollal hästi. Seega ma lootsin, et ehk on ka see hea.

Pakendil lubatakse, et see kummeli ja kressi ekstraktiga silmameigieemaldaja eemaldab kogu meigi nahka ärritamata ja on sobilik kõigile nahatüüpidele. 

Byphasse silmameigieemaldajal on meeldiv roosivee lõhn (mis küll mõnele võib olla liiga pealetükkiv). Hmm  ja tegelikult peale lõhna mulle selle juures muu vist ei meeldinudki. 
Mis mulle üldse ei meeldinud oli see, et sellega silmameigi maha võtmine on vaevarikas ja pikaajaline protsess. Ripsmetuši eemaldamine on sellele meigieemaldajale eriti suur väljakutse ja üsna tihti juhtub, et ripsmetuši see lõplikult maha ei saagi ja ma näen lõpuks välja nagu panda. Silma on seda parem mitte ajada kuna minul ajas silmad ta korralikult kipitama ja peale Byphasse silmameigieemaldi kasutamist oli silmaümbruse nahk ebameeldivalt pingul. Õnneks see tunne peale näo loputamist kadus.

Kas ma  ostaks seda veel? EI! See on üks kasutumaid ja halvemaid silmameigieemaldajaid mida seni kasutanud olen.

No Responses

Leave a Reply

15 Shares
Stumble
+11
Tweet14
Share
Pin
Share