MUA Makeup Academy Gel Eyeliner Underground

Hi!
Today I have MUA Makeup Academy Gel Eyeliner Underground review for you. This eyeliner comes in four shades and I own the darkest. 
You may have already seen it in use HERE, HERE and HERE
underground

What MUA Makeup Academy says about these gel eyeliners ?

“Gel eyeliners are intensely pigmented and super slick and come in four shades, from the classic black of “Underground” to the beautifully bold blue of “Tribe” and are completely smudge-proof once the product has dried. And the most exciting bit of the product is the unique brush applicator, which is cleverly hidden in the lid, which has been designed so you can create an array of long-lasting looks and styles.”
 

My opinion 

When  it comes to all those great promises then with this product I can really say that I felt that this eyeliner lived up to those promises. This eyeliner really is well pigmented, smudge proof and it doesn´t fade even after 12 or more hours. I love that it is black and that it stays black. Using it is really simple and it dries quickly. The little eyeliner brush that comes with this eyeliner gets the job done, but I still prefer my bdellium tools Green Bambu Series 710 Eyeliner Brush from iHerb. As I already mentioned then this eyeliner stays on very well – even so well that some makeup removers won´t even remove it (BWC Extra Gentle eye makeup remover) and don´t even dream that you can wash it off simply with water. This eyeliner hasn´t irritated my eyes and I really don´t have anything bad to say about it. The price of this eyeliner is also great – £3 and from time to time there are offers and sales and so you can get it even cheaper. 

beauty product
black eyeliner

Would I order it again?

Definitely. This eyeliner is great and I don´t really have anything to complain about 🙂

Eesti keeles

Hei! Täna on mul teile MUA Makeup Academy gel laineri väike ülevaade. MUA gel lainer tuleb 4 toonis ja minul on neist kõige tumedam ehk siis must nimega Underground. Tavahind sellel on 3£ aga aegajalt on muastore.co.uk lehel ka soodukaid ning siis saab selle veelgi soodsama hinnaga. 
 
Minul on see lainer olnud nüüdseks pool aastat kasutuses ja kui tavaliselt ikka toodetele on mingeidki etteheiteid siis selle laineri kohta pole mul midagi halba öelda.
MUA lainer on hästi pigmenteeritud ja seega on must värvitoon tõesti must mitte aga tumehall vms ja mustana püsib ta terve päev. Samuti ei lähe see lainer laiali ning ei hakka pudenema. Laineriga kaasas on ka väike pintslike, mis teeb küll töö ära ent ma siiski eelistan enda iHerb´st tellitud bdellium toolsi laineri pintslit joone tõmbamiseks. Nagu ma juba mainisin siis püsivus on MUA geellaineril hea ning kohati lausa nii hea, et mõni meigieemaldaja ei taha seda mahagi võtta. 
Seega on tegu minu arvates hea ja soodsa laineriga ning ma ostaks seda ka tulevikus.

3 Comments

  1. Jessica Neumann April 24, 2013
  2. Rebecca Ragionieri April 24, 2013
  3. Francesca Romana Capizzi April 24, 2013

Leave a Reply

3 Shares
Share2
+11
Share
Reddit
Share