Review: The Body Shop Rainforest Moisture Shampoo & Conditioner

Hi!
Today I have The Body Shop Rainforest Moisture Shampoo and Conditioner review for you. Both of these products are for dry and damaged hair. I bought these travel size products months ago and now I finally ended using them and it is time to write what I think about these. 
The Body Shop Rainforest Moisture Shampoo and conditioner review
 
The Body Shop Rainforest Moisture Shampoo
This shampoo is promised to gently cleanse and restore moisture and improve the hair´s softness without weighting it down. After using this shampoo hair should be soft and shiny. It doesn´t contain silicones, sulphates, parabens or colourants. This shampoo comes in three different sizes (60ml, 250ml and 400ml)
Ingredients:
Aqua, Sucrose, Disodium Cocoyl Glutamate, Lauryl Betaine, Laureth-5 Carboxylic Acid, Mel, PEG-55 Propylene Glycol Oleate, Propylene Glycol, Sodium Chloride, Glycerin, Parfum, Polyglyceryl-4 Caprate, Sodium Benzoate, Sucrose Laurate, Isopropyl Alcohol, Polyquaternium-6, Salicylic Acid, Citric Acid, Schinziophyton Rautanenii Kernel Oil, Pentaclethra Macroloba Seed Oil, Sodium Hydroxide, Tocopherol.
My opinion:
Well … this shampoo was nice. There was two things I absolutely loved about it. Firstly it had pleasant honey  scent. Secondly it gave my hair volume..lots of volume and all that without using blow dryer. Amazing. This shampoo lathered nicely, but not as well as some other shampoos I´ve used. What I didn´t like was that I had problems combing my hair after using this shampoo –  especially highlighted parts. So I am not very sure about this shampoo´s moisturising properties. But overall its nice shampoo and I would buy it again because it gave me BIG hair 😛
 
The Body Shop Rainforest Moisture Conditioner
TBS Rainforest Moisture Conditioner is promised to restore moisture and improve the hair´s softness without weighting it down. After using it your hair should be smooth and shiny. It doesn´t contain silicones, parabens or colourants. This conditioner is available in three sizes (60ml, 250ml and 400ml)
 
Ingredients:
Aqua, Cetearyl Alcohol, Distearoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Cocos Nucifera Oil, Orbignya Oleifera Seed Oil, Citric Acid, Cetyl Esters, Sodium Benzoate, Parfum, Hydroxypropyl Guar, Schinziophyton Rautanenii Kernel Oil, Salicylic Acid, Mel, Pentaclethra Macroloba Seed Oil, Tocopherol.
 
My opinion:
After very good results with TBS Rainforest Radiance conditioner I had very high hopes for this, but unfortunately for my hair this product was average. I have used better moisturising conditioners and I have used worse. It had pleasant honey scent and it was easy to apply on hair and rinse afterwards. What I hated was the packaging! It was very difficult to get the product out of the bottle when the bottles was getting empty. Would I buy it again? Probably not. 
 
Eesti keeles ka 🙂
The Body Shopi kuivadele ja kahjustatud juustele mõeldud niisutava šampooni ja palsami ostsin ma juba suvel ja nüüd jõudsin siis lõpuks nende kasutamisega lõpule. Mõlemad tooted on saadaval kolmes suuruses (60ml – 3.30€, 250ml – 9.30€ ja 400ml – 12.00€). Mina ostsin prooviks mõlemad tooted reisisuuruses. 
 
The Body Shop Rainforest niisutav šampoon
TBS Rainforest niisutav šampoon peaks lubaduste järgi juukseid õrnalt puhastama ja niisutama ning muutma juuksed pehmeks ilma neid raskeks muutmata. Peale šampooni kasutamist on juuksed pehmed ja läikivad. Šampoon ei sisalda silikoone, parabeene, sulfaate ja värvaineid.
 
Minu arvamus
See šampoon oli üsna mõnus. Mulle meeldis TBS Rainforest Radiance šampooni juures kaks asja. Esiteks ülimõnus meelõhn. Teiseks aga see, et ta muutis mu juuksed kohevaks ning see kohevus kestis terve päeva. Kohevuse saamiseks lasin juustel lihtsalt kuivada õhu käes ja puudus igasugune vajadus fööni järele. Super! Šampoon vahutas keskmiselt, mis mõneti mind häiris (olen harjunud rohke vahuga :P). Mis mulle aga ei meeldinud oli see, et juukseid oli pärast selle kasutamist suhteliselt raske lahti kammida (eriti triibutatud osi). Nii, et selle šampooni niisutavates omadustes ma väga kindel ei ole. Aga kokkuvõttes oli tegu nö kena tootega ja ma ostaks seda veel puhtalt selle pärast, et ta andis mu juustele kohevust 😛
 
The Body Shop Rainforest niisutav palsam
TBS Rainforest niisutav palsam peaks lubaduste kohaselt taastama juuste niiskustasakaalu  ja muutma juuksed pehmeks ilma neid raskeks muutmata. Palsam ei sisalda silikoone, parabeene ja värvaineid.
 
Minu arvamus
Peale head kogemust TBS Rainforest värvitud juustele mõeldud palsamiga olid mul ka sellele tootele kõrged ootused. Kahjuks oli aga see palsam minu jaoks keskpärane. Olen kasutanud tunduvalt paremaid palsameid ja ka kehvemaid.  Sellel tootel oli meeldiv meelõhn ja seda oli lihtne juustele kanda ja pärast maha loputada. Selle palsami pakend oli aga väga ebamugav. Kui toode hakkas lõppema oli palsamist üsna raske juba pudelist kätte saada. Kas ma ostaks seda veel? Tõenäoliselt mitte. 

No Responses

Leave a Reply

8 Shares
Share7
+11
Share
Reddit
Share